banner ad

Izabela Dudzik laureatką Konkursu na Komiks dla Dzieci im. Janusza Christy

5 marca 2014

christa_konkurs
22-letnia studentka drugiego roku projektowania graficznego na ASP w Katowicach zwyciężyła w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci organizowanego przed wydawnictwo Egmont. Wyniki konkursu ogłoszono 4 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie podczas gali, na której pojawili się prezydent miasta oraz wnuczka twórcy Kajka i Kokosza ? Paulina Christa.

Nagrodzony komiks nosi tytuł „Dorosłość” i ? zgodnie ze słowami samej autorki – traktuje „o niechcianej dorosłości, o powolnym godzeniu się z tym, że człowiek dorasta. Główną bohaterką jest dziewczynka w wieku ok. siedmiu lat”. Zdaniem jednego z jurorów, rysownika Tomasza Leśnika (Jeż Jerzy, Tymek i Mistrz), to ciepła ale nie banalna historia, która została zilustrowana lekkimi rysunkami.

Drugie miejsce w konkursie zajęli ex aequo January Misiak za komiks „Wszystko będzie dobrze” oraz Łukasz Piotrkowicz, Krzysztof Budziejewski i Katarzyna Urbaniak za komiks „Rysiek i Królik”. Trzecie miejsce przypadło w udziale ex aequo Przemysławowi Surmie i Jakubowi Sytemu za komiks „Kubatu” oraz Michałowi Chojnackiemu i Jakubowi Grocholi za komiks „Skarb”. Specjalne wyróżnienie za komiks „w duchu Janusza Christy” otrzymali Maciej Kur i Piotr Bednarczyk za „Lila i Puta”. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne oraz propozycje wykonania pełnometrażowego albumu.

„Wyróżnione komiksy różnią się warstwą plastyczną i treścią, niektóre z nich adresowane są do dzieci, którym komiks będą czytać rodzice, inne do młodszych nastolatków. W ścisłym finale znalazły się i baśniowe opowieści, i cykl dowcipnych ?gagowych? plansz, ale i poważniejszy komiks obyczajowy” ? powiedział przewodniczący jury, Tomasz Kołodziejczak.

Konkurs na Komiks dla Dzieci im. Janusza Christy to stworzenie szansy młodym polskim twórcom komiksów na wykreowanie nowych, współczesnych bohaterów i komiksów dla dzieci. Promocja ich pracy, długoterminowe wsparcie umożliwiające narysowanie pełnowymiarowych albumów komiksowych i serii. „Mamy nadzieję, że autorzy przynajmniej niektórych nagrodzonych prac stworzą pełne albumy komiksowe, które ukażą się jesienią tego roku” ? dodał Kołodziejczak.

Organizowanym konkursem Egmont chce także przypomnieć nowemu pokoleniu twórczość patrona konkursu. „Uznaliśmy, że najlepszą formą uczczenia pamięci zmarłego w 2008 Janusza Christy, będzie wsparcie Jego nazwiskiem konkursu dla młodych polskich autorów, tworzących komiksy dla dzieci. Pomysł wsparła wnuczka autora, Paulina Christa” ? wyjaśnił przewodniczący jury.

Na konkurs nadesłano ponad 70 prac, stworzonych w większości przez debiutantów lub młodych autorów z niewielkim dorobkiem. Prace były oceniane przez grono jurorskie, w którym zasiedli Grzegorz Kasdepke (jeden z najpopularniejszych polskich autorów piszących dla dzieci i młodzieży), Tomasz Kołodziejczak (pisarz, dyrektor wydawniczy Klubu Świata Komiksu), Tomasz Leśniak (grafik, ilustrator i animator, wspólnie z Rafałem Skarżyckim stworzyli jedne z najpopularniejszych polskich serii komiksowych: „Jeż Jerzy” oraz „Tymek i Mistrz”), Wojtek Wawszczyk (reżyser, scenarzysta, animator, rysownik, autor nagradzanych na całym świecie krótkich filmów animowanych: „Headless”, „Mysz”, „Pingwin”, „Drzazga”, współtwórca pełnometrażowego „Jeża Jerzego” i animowanych efektów specjalnych do filmów „I Robot” i „AeonFlux”), Agnieszka Wielądek (od wielu lat redaktor pism komiksowych dla dzieci i młodzieży ? m.in. „Czarodziejki W.I.T.C.H.” i „Kaczor Donald”).

Patron konkursu, Janusz Christa, to jeden z największych polskich twórców komiksu. Narysował ok. 4700 komiksowych pasków, 700 plansz i olbrzymią ilość ilustracji. Wydał ok. 40 albumów komiksowych w łącznym nakładzie 10 mln egzemplarzy. Stworzone przez niego serie komiksowe Kajko i Kokosz oraz Kajtek i Koko od pokoleń cieszą się mianem kultowych, a ich bohaterowie znani są chyba wszystkim Polakom.

Poniżej możecie zobaczyć jedną planszę z nagrodzonego komiksu Izabeli Dudzik pt. „Dorosłość”:

I_miejsce_Izabela-Dudzik_Doroslosc

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy