Isabel Allende zostanie uhonorowana medalem za wybitny wkład w literaturę amerykańską

24 września 2018


National Book Foundation ogłosiła, że uhonoruje Isabel Allende medalem za wybitny wkład w literaturę amerykańską. Chilijska pisarka zostanie wyróżniona za swój rozległy dorobek artystyczny, istotną rolę w literaturze latynoamerykańskiej oraz ogromny sukces, jaki tłumaczenia jej książek odniosły w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie mieszka.

Pisane po hiszpańsku powieści Allende zostały przetłumaczone na 35 języków i sprzedane na całym świecie w prawie 70 milionach egzemplarzy. Pisarka będzie pierwszą hiszpańskojęzyczną autorką, której wręczony zostanie prestiżowy medal, i drugą od czasu Saula Bellowa (który otrzymał nagrodę w 1990 roku) urodzoną poza Stanami Zjednoczonymi.

„Twórczość Allende jest dowodem na to, że artystyczna doskonałość i komercyjna opłacalność nie wykluczają się wzajemnie, a historie kobiet pisane z myślą o kobietach są nie tylko dobrym biznesem, ale także stanowią istotny wkład w literacki krajobraz” – oświadczyła Lisa Lucas, dyrektor wykonawcza National Book Foundation.

„Allende korzysta z własnych doświadczeń, aby zaoferować odbiorcom na całym świecie dostęp do specyficznych geograficznie i kulturowo opowieści, które w innym przypadku nigdy by do nich nie dotarły” – dodał David Steinberger, przewodniczący zarządu National Book Foundation.

Allende jest 31. laureatką tej wyjątkowej nagrody przyznawanej przez National Book Foundation od 1988 roku za życiowe osiągnięcia twórcom, którzy wzbogacili dorobek literatury amerykańskiej poprzez swoje życie lub poprzez swoje dzieła. Do tej pory medal otrzymali m.in.: Annie Proulx, John Ashbery, Don DeLillo, Joan Didion, E.L. Doctorow, Stephen King, Ursula K. Le Guin, Elmore Leonard, Norman Mailer, Toni Morrison, John Updike i Tom Wolfe. Wyróżnienie zostanie przekazane podczas uroczystej ceremonii wręczenia National Book Awards, która odbędzie się 14 listopada.

Zanim zaczęła karierę powieściopisarską, Isabel Allende spędziła wiele lat jako dziennikarka w Chile. Jej rodzina została zmuszona do ucieczki do Wenezueli po zamachu stanu z 1973 roku, podczas którego obalono ówczesnego prezydenta, kuzyna jej ojca, Salvadora Allende, a do władzy doszedł Augusto Pinochet. Doświadczenia te wykorzystała, pisząc swoją debiutancką powieść „Dom duchów”. Książka stała się międzynarodowym bestsellerem i rozpoczęła trwającą do dziś dobrą passę pisarki. W 1987 roku Allende wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie wyszła za prawnika i pisarza Williama Gordona (para rozstała się w 2015 roku). Choć w 1993 roku przyjęła amerykańskie obywatelstwo, to twierdzi, że nadal żyje jedną nogą w Chile, a drugą w Kaliforni. Zdobyte przez Allende doświadczenia jako imigrantki, dziennikarki i uchodźczyni politycznej często powracają w jej twórczości.

Najnowsza powieść pisarki nosi tytuł „W samym środku zimy” i ukaże się w polskim przekładzie 17 października nakładem wydawnictwa Muza. To błyskotliwa i poruszająca opowieść o szczęściu mimo życiowego bagażu, o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi i o nieprzewidywalnej naturze uczuć. Chilijka Lucía Marez przybywa do Nowego Jorku z serią gościnnych wykładów. Jej przełożonym i gospodarzem jest profesor Richard Bowmaster, z którym spotykała się wcześniej na międzynarodowych konferencjach. Kobieta, mimo przekroczonej sześćdziesiątki, nie godzi się z upływającym czasem i nie wyobraża sobie, że kiedyś pokona ją starość. Chce żyć pełnią życia, a pragnienie to staje się tym silniejsze, im mniej lat ma przed sobą. Tęskni za porywami serca, pragnie miłości i wierzy, że jeszcze spotka kogoś, kto ją pokocha. Richard jest ponadsześćdziesięcioletnim profesorem, który osiągnął szczyt kariery akademickiej i wydaje się, że czeka tylko na spokojną i wygodną emeryturę. Jest skryty, małomówny, nie uśmiecha się bez powodu. Mało kto wie, że ma za sobą dramatyczne przeżycia – dwa nieudane małżeństwa, tragiczną śmierć córki oraz samobójstwo ostatniej żony. W środku brooklyńskiej śnieżycy zwykła stłuczka samochodowa z udziałem młodej emigrantki z Gwatemali wywróci do góry nogami życie całej tej trójki. Barwne, ale tragiczne losy bohaterów przedstawione są na szerokim tle obyczajowym i historycznym różnych epok. Oprócz historii Chile, dobrze znanej Allende z własnego życia, pisarka przedstawia również wydarzenia rozgrywające się w Brazylii i Gwatemali. Jak twierdzą recenzenci, książka ta jest jedną z najbardziej osobistych powieści autorki.

[am]
fot. Lori Barra

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy