Irvine Welsh chce wydać płytę z muzyką acid house

19 listopada 2018


Szkocki pisarz Irvine Welsh, znany chociażby z serii książek zapoczątkowanej powieścią „Trainspotting”, zapowiada wydanie płyty z muzyką acid house, która ma być ripostą na pozbawione radości nagrania coraz częściej goszczącą na parkietach tanecznych.

Muzyczne zainteresowania 60-letniego Welsha nie są niczym nowym dla wszystkich, którzy znają jego dorobek literacki. Na kartach powieści Szkota często pojawiają się kluby muzyczne, gdzie w rytm transowej muzyki bohaterowie raczą się chemicznymi używkami. Podobny tryb życia prowadził sam autor, a po rozwinięciu kariery i przystopowaniu z narkotykami od czasu do czasu występował gościnnie na imprezach jako DJ.

Kiedy po 13 latach małżeństwa Welsh rozstał się ze swoją żoną, Amerykanką Beth Quinn, ponownie zaczął uczęszczać do klubów i puszczać muzykę. Zajął się też nagrywaniem własnych utworów z myślą o płycie. „To nie jest łomot pełen szalonych rzeczy, bardziej klasyczny acid house ? wirujące efekty, dźwięki i niskie linie basu. Niektóre z nich są kapitalne” ? powiedział pisarz w rozmowie z „The Scottish Sun”.

Welsh mówi, że przygotowywany album ma być odtrutką na ponurych młodych artystów, którzy tworzą muzykę taneczną w swoich sypialniach, ale sami nie tańczą. Na jego płycie znajdziemy sporo zabawy. W niektórych utworach pisarz użyczy nawet głosu, skandując ponoć z niemieckim akcentem. „Mam nadzieję, że ludzie będą przy tym gibać się i podskakiwać, a nie (…) rozbierać się do pasa, śliniąc się i waląc głową w podłogę” ? komentuje.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy płyta ujrzy światło dzienne. Prace nad nią trwają już od jakiegoś czasu. Po ich zakończeniu autor planuje opuścić Stany Zjednoczone i powrócić do Europy. Jeden z utworów na albumie najprawdopodobniej będzie odnosił się do ostatniej powieści Welsha, „Dead Men’s Trousers”, która opisuje dalsze losy bohaterów „Trainspotting” (co ciekawe, postać najbliższa autorowi, Renton, została opisana jako odnoszący sukcesy promotor DJ-ów). Podczas trasy promującej książkę autor dał kilka występów jako DJ. Fragment jednego z nich możecie zobaczyć poniżej.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy