Iran zakazuje używania w książkach słowa „wino” oraz nazw obcych zwierząt

23 stycznia 2016

iran-zakazuje-slow-ksiazki
Irańskie Ministerstwo Kultury wydało rozporządzenie, zgodnie z którym w książkach publikowanych w tym kraju nie mogą pojawiać się wzmianki o winie, zagranicznych zwierzętach oraz niektórych dygnitarzach. Ma to uchronić Irańczyków przed „atakiem kulturowym” Zachodu.

„Zanim nowa książka zostanie przez nas zarejestrowana, nasi pracownicy muszą przeczytać ją strona po stronie, by upewnić się, czy nie wymaga ona zmian redakcyjnych, zgodnie z linią promowania zasad rewolucji islamskiej, skutecznie konfrontującą z naporem kultury Zachodu i cenzurującą jakiekolwiek zniewagi wobec proroków” ? powiedział Mohammad Selgi, odpowiedzialny za publikacje książek przy Ministerstwie Kultury i Przewodnictwa Islamskiego. „Słowa takie jak wino czy nazwy obcych zwierząt, także domowych, oraz nazwiska niektórych zagranicznych prezydentów są również zakazane na mocy nowych przepisów ograniczających” – dodał.

Przepisy wprowadzono w reakcji na słowa ajatollaha Alego Chameneiego, który wezwał irańskie Ministerstwo Kultury, by skupiło się na wydawaniu i produkcji „interesujących książek i filmów, projektowaniu gier wideo, produkowaniu atrakcyjnych i sensownych zabawek”, aby przeciwdziałać „inwazji zachodniej kultury na Iran, która dąży do zniszczenia islamskiej tożsamości”.

Wino jest oficjalnie zabronione w Iranie od 1979 roku, od czasu irańskiej rewolucji islamskiej. Picie wina jest jednak wciąż powszechne. Ponoć czasem przemyca się je, podobnie jak piwo, w cysternach, które mają przewozić ropę.

[aw]
fot. Tasnim News / Khamenei
źródło: The Telegraph

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy