Internetowa formuła targów i festiwali książki cieszy się dużym powodzeniem. Czeka nas więcej tego typu wydarzeń?

2 czerwca 2020


Nowa formuła targów i festiwali książki odbywających się w przestrzeni internetu została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników w Polsce i na świecie. Organizatorzy pierwszych tego typu imprez podsumowują wyniki i zamierzają wykorzystać zdobyte doświadczenie, planując kolejne wydarzenia.

Brytyjski Hay Festival organizowany jest od 33 lat w walijskiej miejscowości Hay-on-Wye. Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku impreza po raz pierwszy w historii nie mogła odbyć się fizycznie. Postanowiono jednak przygotować edycję online. Spotkania w ramach festiwalu są biletowane i zwykle kosztują od 5 do 40 funtów, ale w tym roku, dzięki darowiznom w wysokości 350 000 funtów, można było udostępnić je czytelnikom w sieci bezpłatnie.

Jak się okazuje, rozmowy z ponad 100 nagradzanymi pisarzami i laureatami Nagrody Nobla, ale też aktorami, ludźmi sztuki i polityki, historykami, ekonomistami i innowatorami cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu dwóch tygodni trwania festiwalu zanotowano 490 tysięcy transmisji. W wirtualnych spotkaniach wzięli udział miłośnicy książek z 69 krajów. Co więcej, pełne archiwum audio i wideo wciąż jest dostępne na stronie. Do rozmów można zatem wracać.

„Połączenie intymnych rozmów z globalną publicznością, mogącą uczestniczyć w nich przez Internet, zmieniło festiwal. Mamy setki tysięcy widzów, którzy nigdy wcześniej nie byli w Hay-on-Way. Widzieliśmy pisarzy, aktorów i naukowców reagujących na technologię śmiało i z wyobraźnią” ? powiedział dyrektor festiwalu, Peter Florence. „Będziemy przyswajać te wszystkie cuda, a także zastanawiać się skrupulatnie i szybko, jak pójść naprzód” ? dodał.

Podobnymi wynikami może pochwalić się Empik, który w dniach od 20 do 26 maja zorganizował Wirtualne Targi Książki. W ramach wydarzenia odbyły się 33 spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami na dwóch scenach. Wzięło w nich udział 640 tysięcy unikalnych widzów. Średnio każde ze spotkań wygenerowało 25 tysięcy wyświetleń. „Oglądający byli bardzo aktywni i zaangażowani, komentowali, zadawali pytania i udostępniali transmisje. 85 tysięcy tego rodzaju reakcji mówi samo za siebie” ? podkreśla Michał Tomaniak, dyrektor działu „Książka” w Empiku.

Empik zaadaptował tradycyjne targi książki do wirtualnej formuły, nie rezygnując oczywiście z dużych rabatów na nowości w wersji papierowej lub cyfrowej. Oferta obejmowała w sumie 6,5 tysiąca tytułów prezentowanych przez ponad 40 wydawców. W ciągu tygodnia skorzystało z niej blisko 60 tysięcy czytelników, którzy zakupili 120 tysięcy egzemplarzy książek. Warto podkreślić, że tytuły obecne w ofercie targowej odnotowały blisko 120% wzrost sprzedaży w porównaniu do okresu przed wydarzeniem.

Empik już zapowiada, że zorganizuje kolejne e-targi. Aktualnie trwają też targi, które przygotowała księgarnia TaniaKsiazka.pl, a organizatorzy warszawskiego Big Book Festivalu informują, że wszystkie tegoroczne festiwalowe wydarzenia transmitowane będą w internecie. Najwyraźniej więc dzięki koronawirusowi nowe technologie na stałe zajmą ważne miejsce podczas planowania literackich wydarzeń.

[am]
fot. Ga/Unsplash

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy