Interaktywne czytanie może podnieść IQ dziecka o ponad 6 punktów

30 stycznia 2013


Po przeanalizowaniu 8 różnych badań nad rozwojem dziecięcym, naukowcy doszli do wniosku, że „interaktywne czytanie z dzieckiem podnosi jego lub jej poziom inteligencji o ponad 6 punktów”.

Odkrycie zostało opublikowane w tym miesiącu na łamach magazynu „Perspectives on Psychological Science” w artykule zatytułowanym: „Jak sprawić, aby małe dziecko było mądrzejsze: Dowody z bazy danych na temat podnoszenia inteligencji”.

Dzięki analizie badań udało się obalić niektóre mity. Na przykład obecność książek w domu nie podnosi inteligencji dziecka. Podobnie rzecz się ma z samą ideą czytania ? dwa z przeprowadzonych eksperymentów dowiodły, że u dzieci, których rodzice nie otrzymali wskazówek odnośnie rozwijania interaktywnych metod czytania, poziom IQ nie podniósł się w ogóle. Efekty przyniosły jedynie te badania, w których rodziców zaopatrzono w książki oraz programy treningowe doskonalące techniki efektywnego czytania z dziećmi ? uczące zadawać otwarte pytania, zachęcać dzieci do czytania, obserwować ich zainteresowania itp.

Z jednym wyjątkiem, interwencje rodziców nie przynoszą efektów, jeśli dziecko ma więcej niż 4 lata. Zdaniem naukowców przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, że interaktywne czytanie może nie wpływać na wzrost inteligencji młodego dziecka, ale przyśpieszać rozwój językowy, który z kolei podnosi IQ. W przypadku dzieci, które znajdują się już na bardziej zaawansowanym poziomie rozwoju językowego, dodatkowe żądania ze strony rodziców mogą już nie działać jako tzw. przyśpieszacze.

fot. Henry Scott

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy