Instytut Książki promuje polską literaturę na świecie krótkim filmem po angielsku. Zobacz materiał

24 listopada 2020

Instytut Książki udostępnił film promocyjny „New Books from Poland 2020”, która ma pełnić rolę wizytówki najciekawszych i najbardziej inspirujących tegorocznych książek polskich autorów.

W krótkim filmie zobaczymy sceny nawiązujące do m.in. „Starości aksolotla” Jacka Dukaja, „Zimowli” Dominiki Słowik, „Pokory” Szczepana Twardocha i „Jak nakarmić dyktatora” Witolda Szabłowskiego. Wyprodukowany w całości w Polsce i przez polskich twórców materiał w reżyserii i na podstawie scenariusza Grzegorza Jankowskiego („Chrzest”, „Szlakiem Kolberga”) powstał w ramach realizowanej przez Instytut Książki międzynarodowej kampanii promującej tegoroczny katalog „New Books from Poland” i towarzyszącą mu stronę. Celem jest zaprezentowanie polskich książek na kluczowych z punktu widzenia sprzedaży praw do literatury rynkach: amerykańskim, brytyjskim, niemieckim i francuskim, a dzięki internetowi – na całym świecie.

Jak zaznacza dyrektor Dariusz Jaworski, celem działań Instytutu Książki jest choć minimalne zrekompensowanie polskim pisarzom i branży wydawniczej strat spowodowanych przez pandemię w międzynarodowym obrocie twórczością literacką. „Jesteśmy przekonani, że dzięki szeroko zakrojonym działaniom promocyjnym na kluczowych dla polskich wydawców i autorów rynkach zagranicznych uda się nam nadrobić straty wynikające z odwołania międzynarodowych targów książki w tym roku” – podkreśla Jaworski.

Trzon kampanii i jej pierwszy etap stanowią treści reklamowe i redakcyjne w najważniejszych branżowych czasopismach i serwisach internetowych na wyżej wymienionych rynkach. W drugim etapie kampanii opublikowane zostaną kolejne wersje językowe filmu (hiszpańska, rosyjska, niemiecka i francuska), a do współpracy przy ich dystrybucji i promocji w sieciach społecznościowych odpowiednich obszarów językowych zostaną zaproszeni zagraniczni partnerzy Instytutu Książki z branży wydawniczej oraz ambasady RP i Instytuty Polskie na całym świecie.

W trzecim etapie Instytut Książki opublikuje serię dziewięciu filmowych prezentacji wybranych książek z katalogu „New Books from Poland”. Materiały powstaną do następujących publikacji: „Oraz wygnani zostali” Wacława Holewińskiego, „Zimowla” Dominiki Słowik, „Nieradość” Pawła Sołtysa, „Pchła” Anny Potyry, „Patyki, badyle” Urszuli Zajączkowskiej, „Pomyłka” Marty Kwaśnickiej, „Światło Zachodu” Bartosza Jastrzębskiego, „Bunt i afirmacja. Esej o naszych czasach” Bronisława Wildsteina oraz „Tyrmand. Pisarz o białych oczach” Marcela Woźniaka.

Katalog „New Books from Poland” to skierowany do zagranicznych wydawców wybór nowości z polskiego rynku książki. Publikacja przygotowywana jest każdej jesieni i służy Instytutowi Książki oraz polskim wydawcom i agentom literackim do przekonywania zagranicznych wydawców do wydawania dzieł polskich autorów w przekładzie na języki obce. Pandemia sprawiła, że w tym roku odwołane zostały wszystkie liczące się międzynarodowe targi, na których prezentowała była polska oferta. Instytut Książki szuka więc innych sposobów, aby dotrzeć do zagranicznych wydawców i czytelników z przekazem o polskiej literaturze. Jedną z metod jest wspomniany film promocyjny, który możecie obejrzeć poniżej:

[am]
źródło: Instytut Książki

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy