banner ad

Indyjscy muzułmanie żądają odmowy wjazdu dla Salmana Rushdie

11 stycznia 2012


Przywódcy muzułmańscy zażądali od Indii zakazu wpuszczenia Salmana Rushdie do kraju na festiwal literacki, który ma się odbyć z jego udziałem, rozniecając tym samym na nowo spór wokół słynnych ?Szatańskich wersetów?.

Wydana w 1988 roku powieść, będąca mieszanką realizmu magicznego i religijnych odniesień, została uznana przez wielu muzułmanów za bluźnierstwo. Irański przywódca ajatollah Chomeini ogłosił fatwę, nawołującą wszystkich wyznawców islamu na świecie do zabicia pisarza, stąd Rushdie przez wiele lat musiał się ukrywać.

„Indie są krajem, w którym uczucia każdej wspólnoty i kasty są przestrzegane, a zatem takiemu człowiekowi nie powinno się pozwalać przyjeżdżać do kraju” – powiedział agencji Reuters konserwatywny duchowny muzułmański Maulana Khalid Rashid Farangi Mahali.

Mimo, że ?Szatańskie wersety? są w Indiach zakazane, Rushdie ma pojawić się i przemawiać podczas największego na całym kontynencie festiwalu literackiego, który odbędzie się w dniach od 20 do 24 stycznia 2012 w zabytkowym mieście Jaipur. Wśród zaproszonych gości są m.in. dramaturdzy David Hare i Tom Stoppard oraz autorzy prozy Hari Kunzru i Annie Proulx.

Inny aktywista muzułmański, rektor Darul Uloom Deoband zapowiedział, że napisze list do ministerstwa spraw zagranicznych, premiera Manmohana Singla i przewodniczącej Kongresu Sonii Gandhi, domagając się anulowania wizy Rushdiego.

Pisarz, który w ostatnich latach odwiedził Indie kilka razy, włączając wizytę na tym samym festiwalu w 2007 roku, kiedy to nikt nie wysuwał podobnych zastrzeżeń, napisał na swoim Twitterze, że aby przyjechać do swojego rodzinnego kraju nie potrzebuje wizy.

Organizatorzy festiwalu potwierdzili, że wizyta Rushdiego nie zostanie odwołana. Sanjoy Roy, dyrektor firmy zajmującej się produkcją imprezy, powiedział: ?Literacka platforma, jaką jest festiwal w Jaipur, to miejsce do swobodnych wypowiedzi w najlepszych demokratycznych tradycjach. W ostatnich latach Salman Rushdie uczestniczył w kilku literackich wydarzeniach w Indiach i obyło się bez incydentów. Obejmuje to udział w uroczystości wręczania nagród Commonwealth Writers w 2000 i wizytę na festiwalu w Jaipur w 2007 roku. W zróżnicowanych społeczeństwach jak nasze konieczne jest, aby kontynuować możliwości swobodnej literackiej wypowiedzi.?

Muzułmanie stanowią nieco ponad 13 procent spośród 1,2-miliardowej populacji Indii, ale tylko część z nich jest bardzo konserwatywna, a co za tym idzie nie akceptuje wizyty pisarza.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy