banner ad

Ilustrator Quentin Blake pokazał, co porabiałaby 30-letnia Matylda z powieści Roalda Dahla

18 września 2018


Z okazji 30. rocznicy wydania powieści „Matylda” Roalda Dahla ilustrator tej książki, Quentin Blake, postanowił puścić wodzie fantazji i pokazać, kim bohaterka byłaby obecnie, już jako dorosła kobieta.

Opublikowana pierwotnie 1 października 1988 roku „Matylda” była ostatnią dłuższą książką dla dzieci Roalda Dahla. Pisanie schorowanemu autorowi szło bardzo ciężko. Jego redaktor uznał, że pierwsza wersja była beznadziejna. Dahl zdecydował się przepisać wszystko od nowa. Efekt końcowy przerósł najśmielsze oczekiwania. Książka okazała się dużym bestsellerem, sprzedając się do dzisiaj w nakładzie 17 milionów egzemplarzy.

Książka odniosła sukces za sprawą tytułowej bohaterki, która była kwintesencją młodej buntowniczki. Matylda łamała wszystkie zasady dotyczące tego, jak powinno się przedstawiać w literaturze dobre małe dziewczynki. A jednocześnie budziła ogromną sympatię. „Kiedy piszę książkę, która szkaluje rodziców lub nauczycieli, taką jak na przykład 'Matylda’, dzieci za nią absolutnie przepadają… Tak się dzieje, bo dzieci krzyczą: 'Hura, oto wreszcie jest dorosły, który rozumie, co to znaczy być jednym z nas” ? tłumaczył Dahl przed laty w wywiadzie.

Dr Matylda Wormwood, pracownica Biblioteki Brytyjskiej.

Z okazji zbliżającej się 30. rocznicy pierwszego wydania książki oficyna Penguin Random House poprosiła Quentina Blake’a, ilustratora oryginalnej książki i wieloletniego współpracownika Dahla, o wykonanie nowych rysunków, które pokazują, czym zajmowałaby się Matyla jako dorosła kobieta.

„Miałem dużo zabawy, wyobrażając sobie, co może robić ta mała dziewczynka, kiedy dorośnie. Ponieważ jako małe dziecko Matylda była obdarowana wieloma talentami, nie miałem z tym zbytnich trudności” ? mówi 85-letni Quentin Blake. „To było bardzo wyjątkowe, móc odwiedzić ją ponownie tyle lat później i podziwiać kobietę, którą mogła się stać”.

Profesor Matylda Wormwood, dyrektorka Międzynarodowego Instytutu Astrofizyki.

Artysta wykonał osiem nowych szkiców oraz ilustracji. Trzy z nich pojawią się w przyszłym miesiącu na okładkach kolekcjonerskich wydań książki. Ukazują Matyldę jako astrofizyka, podróżniczkę i pracownicę brytyjskiej Biblioteki Narodowej. Zobaczcie załączone grafiki.

[am]
fot. Penguin Random House
źródło: The Bookseller, The Guardian
Wypowiedź Roalda Dahla pochodzi z książki „Roald Dahl. Mistrz opowieści. Autoryzowana biografia” Donalda Sturrocka w tłum. Marii Makuch.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy