Ian McEwan skończył pisać nową książkę! To powieść naukowa osadzona w alternatywnej rzeczywistości

17 września 2018


Ian McEwan skończył pisać nową książkę! Jak pisarz sam wyjawia, jest to swego rodzaju powieść naukowa, której akcja została osadzona w przeszłości, a konkretnie w 1982 roku, w alternatywnej rzeczywistości.

„To hipoteza przeciwna, która pokazuje, że w 1982 roku mieliśmy bardziej rozwiniętą technikę w dziedzinie sztucznej inteligencji niż obecnie. Bawię się historią i tym, jak to by było żyć ze sztuczną inteligencją. To czasy, w których Alan Turing nie umarł w 1952 roku, ale w rzeczywistości stał się centralną postacią rewolucji informatyczno-naukowej ? tak więc na przykład stało się możliwe posiadanie androidów za rządów Prezydenta Cartera. Cartera wybrano na drugą kadencję, Wojna o Falklandy została przegrana, a Margaret Thatcher była na stanowisku tylko przez jedną kadencję. To wszystko stanowi tło dla opowieści o miłosnym trójkącie i o tym, jak to jest zostać zdradzonym przez robota” ? mówił pisarz w wywiadzie udzielonym „The Hollywood Reporter”.

W tym roku Ian McEwan skończył 70 lat i ? jak twierdzi ? ostatnie dwanaście miesięcy to był dla niego najbardziej pracowity okres w życiu. Najpierw odbyła się premiera filmu „Dziecko w czasie” z Benedictem Cumberbatchem, potem trzeba było zająć się promocją ekranizacji „Na plaży Chesil” i „W imię dziecka”. Autor napisał również scenariusz na podstawie kolejnej swojej książki, chodzi o „Słodką przynętę” ? film ma wyprodukować firma Working Title. W międzyczasie powstała wspomniana powieść.

Ian McEwan jest kolejnym cenionym brytyjskim pisarzem, który w swym zapowiadanym dziele zwraca się w kierunku fikcji spekulatywnej. Przypomnijmy, że nad książką, którą można zaliczyć do tego szerokiego nurtu, pracuje również Robert Harris. Tyle że jego nowa powieść będzie rozgrywać się w odległej przyszłości.

[am]
fot. Vintage Books

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy