Iain Banks nie żyje

9 czerwca 2013

Iain Banks nie żyje
Jeden z najwybitniejszych szkockich pisarzy Iain Banks przegrał walkę z nieuleczalną chorobą. Autor „Fabryki os” zmarł dzisiaj we wczesnych godzinach rannych. Wiadomość o śmierci przekazała za pośrednictwem sieci jego druga żona Adele.

„Umarł w spokoju i bez bólu” ? napisała w krótkiej notce, jaka ukazała się na stronie Internetowej zrzeszającej fanów twórczości pisarza.

Zdrowie Banksa stało się tematem mediów na Wyspach, kiedy przed dwoma miesiącami autor opublikował oświadczenie, w którym przyznał się, że znajduje się w późnym stadium raka pęcherzyka żółciowego. Zgodnie z prognozami lekarzy pisarz miał przed sobą od kilku miesięcy do najwyżej roku życia, dlatego odwołał wszystkie zaplanowane w ostatnim czasie spotkania, aby wziąć ślub ze swoją wieloletnią partnerką Adele i wyruszyć z nią w krótką podróż poślubną. Poprosił również wydawców, aby przyśpieszyli premierę książki, gdyż chciał zobaczyć ją osobiście na półkach. Niestety nie doczekał tego momentu ? zmarł na jedenaście dni przed planowaną premierą powieści.

„Jestem oszołomiony miłością i głębokością uczuć pochodzącą od tak wielu ludzi” ? wyznał w zeszłym miesiącu na swojej stronie, dzieląc się z fanami szczegółowym raportem na temat stanu swego zdrowia. „Chciałbym odpowiedzieć wam wszystkim indywidualnie, ale nie jestem w stanie” ? zapewniał w kolejnym wpisie.

Dziękując lekarzom i personelowi medycznemu, powiedział: „Wszystkim nam jest przykro, że wyniki nie okazały się bardziej radosne”.

„Iain był niezwykle utalentowanym pisarzem, którego powieści, we wszystkich gatunkach, dawały czytelnikom przyjemność od ponad 30 lat” ? napisał pierwszy minister Szkocji Alex Salmond.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy