Hiszpania: dzięki umowie z księgarzami pisarze będą mieli ułatwiony dostęp do informacji o sprzedaży swoich książek

25 stycznia 2020


Hiszpańskie stowarzyszenia pisarzy i księgarzy podpisały umowę, dzięki której autorzy zyskają wgląd w informacje na temat wielkości sprzedaży swoich książek. Umowa pozwoli im kontrolować ? przynajmniej częściowo ? wydawców, którzy nie zawsze są uczciwi w relacjach z twórcami.

Pisarze, i to nie tylko w Hiszpanii, od lat walczą o przejrzystość we współpracy z wydawcami. Niestety najczęściej o wielkości sprzedaży swych książek informowani są co pół roku lub co rok, a i wtedy nie wszyscy otrzymują dokładny raport. Rozliczając się z autorami wydawcy opierają się na danych pozyskanych od dystrybutorów, księgarzy i firmy badawczej GfK. Twórcy mogliby oczywiście też zlecać pozyskiwanie informacji GfK. Koszty takich usług są jednak poza ich zasięgiem.

Carlos Mun?z, przedstawiciel hiszpańskiego stowarzyszenia pisarzy (Asociación Colegial de Escritores de Espa?a), które zrzesza 2000 autorów, informuje, że każdego roku organizacja otrzymuje około 100 skarg na brak przejrzystości. W niektórych przypadkach można by wnieść sprawę do sądu, ale twórców zazwyczaj na to nie stać.

Stowarzyszenie pisarzy postanowiło zatem podjąć współpracę ze stowarzyszeniem księgarzy (Confederación Espa?ola de Gremios y Asociaciones de Libreros), które zrzesza 1400 księgarń w całej Hiszpanii. Dzięki podpisanej umowie autorzy będą mogli dużo łatwiej uzyskać dostęp do liczby egzemplarzy sprzedanych książek. Wprawdzie zestawienie nie będzie zawierało danych ze wszystkich podmiotów zajmujących się handlem książkami (wśród członków stowarzyszenia brak m.in. Amazona i innych księgarni internetowych), uzyskane liczby pozwolą jednak twórcom poznać skalę sprzedaży.

Dla wielu pisarzy każdy grosz się liczy, stąd też informacje takie są dla nich niezwykle ważne. Według najnowszych danych Asociación Colegial de Escritores de Espa?a aż 77% hiszpańskich autorów otrzymuje miesięcznie mniej niż 1000 euro. Zaledwie 6,3% najbardziej uprzywilejowanych zarabia ponad 10 000 euro. Tylko 16,4% pisarzy z Hiszpanii utrzymuje się z pisania. Znaczna większość zajmuje się tworzeniem obok innej działalności. 25,9% nie posiada umowy wydawniczej, choć ich książki są w jakiś sposób wykorzystywane w obiegu, a 39% nie jest nawet powiadamianych o dacie wprowadzenia do obrotu. 22% pisarzy nie otrzymało rocznej zapłaty.

W Polsce 18 stycznia 2020 w Muzeum Literatury w Warszawie odbyło się pierwsze walne zebranie Unii Literackiej, nowego stowarzyszenia, które zamierza reprezentować interesy twórców literatury. Członkami zarządu są: Jacek Dehnel (prezes), Małgorzata Gutowska-Adamczyk (skarbnik) i Zygmunt Miłoszewski (sekretarz). W nadchodzącym roku instytucja ta planuje stworzyć modelowe umowy pozwalające autorom i autorkom na sprawdzanie, czy ich interesy są należycie chronione w umowach m.in. z wydawcami, lobbowanie na rzecz zmian prawnych polepszających stan branży, a także negocjowanie systemu dobrych praktyk z przedstawicielami branży wydawniczej. Może i w Polsce uda się w przyszłości wprowadzić model hiszpański i nawiązać współpracę z księgarzami?

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy