„Historia magii” otrzymana w prezencie od Jima Morrisona może być warta 10 tysięcy dolarów

18 lutego 2014

Morrison - Historia magii - 1
Ponad czterdzieści lat po śmierci wokalisty The Doors światło dzienne ujrzała kolejna nieznana dotąd kolekcjonerom pamiątka z nim związana. Tym razem jest to książka „Historia magii”, którą Morrison sprezentował koledze na studiach.

Nadawany w Wielkiej Brytanii od 35 lat program telewizyjny Antiques Roadshow wysyła rzeczoznawców, którzy jeżdżą po różnych regionach kraju, aby wycenić przedmioty, jakie ludzie posiadają w rodzinnych zbiorach, często nieświadomi ich wartości. Program ma również swoją amerykańską odsłonę. W ostatnim odcinku nagrywanym w Baton Rogue w Luizjanie do show zgłosił się mężczyzna imieniem Ed, przynosząc ze sobą książkę, jaką otrzymał w prezencie świątecznym od swojego kolegi na studiach. Nie byłoby w tym zapewne nic nadzwyczajnego, gdyby owym kolegą nie był Jim Morrison, późniejszy wokalista The Doors.

W 1963 roku mężczyzna był początkującym studentem na wydziela sztuki Uniwersytetu Stanowego Florydy i dzielił pokój z 19-letnim Jimem Morrisonem. Na Boże Narodzenie koledzy wymienili się prezentami. Ed podarował Jimowi jeden ze swoich rysunków, z kolei Jim sprezentował Edowi książkę, „Historię magii” Kurta Seligmana, podpisując ją swoim nazwiskiem. W styczniu 1964 roku Morrison opuścił uczelnię i przeniósł się na wydział filmowy Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Wybór prezentu dla kolegi wydaje się dość oczywisty, jeśli weźmie się pod uwagę fascynację Morrisona okultyzmem. Rzeczoznawca Timothy Gordon ocenił, że książka sama w sobie warta jest jedynie 100 dolarów. Z uwagi jednak na znajdujący się w niej autograf pochodzący z czasów, kiedy Morrison nie był jeszcze znanym artystą, jej wartość można oszacować na 8 do 10 tysięcy dolarów. Właściciel przyznał, że tak wysoka suma zaskoczyła go. Nie podano jednak informacji, jakoby chciał sprzedać pamiątkę.

Na zdjęciach załączonych do newsa możecie zobaczyć egzemplarz „Historii magii” sprezentowany koledze przez 19-letniego Jima Morrisona:

Morrison - Historia magii - 2

Morrison - Historia magii - 3

Właściciel książki i kolega ze studiów Jima Morrisona:

Morrison - Historia magii - 4

fot. Antiques Roadshow

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy