Hillary Mantel: Zawsze będzie jakiś Harry Potter lub Christian Grey

19 października 2012


Hillary Mantel, tegoroczna laureatka Bookera, w wywiadzie dla Programu 4 Radia BBC odniosła się do stanu współczesnej literatury, mówiła o pracy nad nagrodzoną powieścią i trzecim tomie trylogii o Thomasie Cromwellu.

„Zbytnie złoszczenie się na sadomasochistyczny biznes jest błędem” – uważa Mantel. „Zawsze będzie jakiś rodzaj ?gatunkowej fikcji?, która wespnie się na szczyt, czy będą to pejcze i kajdany, czy chłopcy czarodzieje. Najważniejsze jest jednak, że istnieje zdrowy apetyt na to, co ludzie w odpychający sposób nazywają poważną literaturą. Ale ja zawsze uważałam, że fikcja może być zarówno popularna, jak i dobra oraz warta przeczytania dwa razy.”

Mantel mówiła także o samym procesie pisania powieści, która w tym roku przyniosła jej Nagrodę Bookera, a tym samym uczyniła jedną z trójki pisarzy, którzy wyróżnieni zostali dwukrotnie (jest pierwszą Brytyjką i pierwszą kobietą, której to się udało). Mantel zdradziła, że najtrudniejszym momentem było pisanie o ostatnich chwilach Anny Boleyn, szczególnie o momencie, w którym jedna z żon Henryka VII została „wymazana z historii”.

„Długo myślałam o tym ustępie” – przyznała Mantel. „Ale kiedy trafisz na odpowiednie słowo, wątpliwości znikają.”

O ostatnim tomie trylogii o Cromwellu, nad którym obecnie pracuje, autorka powiedziała, że „to będzie złożona książka”. „Mam do opisania cztery lata i chcę odzwierciedlić wszystko, co się wydarzyło wcześniej i rzucić na to nowe światło. Próbuję stworzyć trzy powieści, które mogą funkcjonować samodzielnie, ale trzecia będzie zawierać je wszystkie. Musi być zaskoczeniem dla czytelnika i przypuszczam, że pisanie będzie również zaskoczeniem dla mnie. Wciąż mam dużo pracy i badań do przeprowadzenia. To będzie skomplikowane, ale nie dam się zastraszyć. Doprowadzę to do końca ze stylem.”

Nagrodzona Bookerem druga część cyklu ukaże się w Polsce w 2013 roku nakładem wydawnictwa Sonia Draga. Powieść będzie nosić tytuł „Na szafocie”.

fot. Chris Boland/Distant Cloud

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy