Hillary Clinton napisała wspólnie z autorką kryminałów Louise Penny thriller polityczny

23 lutego 2021

Hillary Clinton idzie w ślady swojego męża. Była amerykańska sekretarz stanu i kandydatka na prezydenta USA napisała wspólnie z zaprzyjaźnioną pisarką Louise Penny thriller polityczny. Światowa premiera książki zapowiedziana została na 12 października 2021 roku.

Na pomysł, aby wykorzystać swoje doświadczenie polityczne w tworzeniu fikcji literackiej, wpadł wcześniej były prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton, nawiązując literacką współpracę z Jamesem Pattersonem przy powieści „Gdzie jest prezydent”. Książka stała się dużym bestsellerem, sprzedając się na świecie w nakładzie ponad 3,2 miliona egzemplarzy. Panowie zapowiadają już na czerwiec 2021 roku kolejną – „The President’s Daughter” (z ang. „Córka prezydenta”).

Okazuje się jednak, że nie tylko Bill Clinton, ale również jego żona, Hillary, ma powieściopisarskie aspiracje. Spełnia je w książce napisanej wspólnie z zaprzyjaźnioną pisarką Louise Penny, którą polscy czytelnicy znają z pierwszych trzech tomów serii kryminalnej o Armandzie Gamache’u, pełnym uroku i niezwykle błyskotliwym szefie wydziału zabójstw Sûreté du Québec.

Podobnie jak w przypadku powieści Billa Clintona, thriller Hillary oparty jest na jej doświadczeniach politycznych. Główną bohaterką książki zatytułowanej „State of Terror” (z ang. „Stan terroru”) jest początkująca sekretarz stanu, która dołącza do administracji swojego rywala o najwyższy urząd, a obecnie świeżo mianowanego prezydenta próbującego odzyskać pozycję Stanów Zjednoczonych na świecie, utraconą przez jego poprzednika.

Seria ataków terrorystycznych wywołuje chaos na świecie. Bohaterka ma za zadanie zebrać zespół, który rozwikła niebezpieczny spisek – starannie przemyślany plan mający utrzymać wpływy Stanów Zjednoczonych z dala od pewnych miejsc. Czytelników czekają międzynarodowe intrygi oparte na szczegółach dotyczących kulis polityki, które zna tylko osoba wtajemniczona.

Clinton powiedział: „Napisanie thrillera z Louise to spełnienie marzeń. Podobała mi się każda z jej książek i każdy z bohaterów, a także cieszę się jej przyjaźnią. Teraz łączymy nasze doświadczenia, aby pokazać skomplikowany świat dyplomacji i perfidii. Nie wszystko jest takie, na jakie początkowo wygląda” – skomentowała wspólny projekt Hillary Clinton. „Co za niesamowite przeżycie, móc dostać się do Departamentu Stanu. Do środka Białego Domu. Do umysłu sekretarz stanu, gdy pojawiają się poważne kryzysy. Zanim zaczęłyśmy, rozmawiałyśmy o czasie spędzonym przez nią na tym stanowisku. Co było jej najgorszym koszmarem? Odpowiedź znajdziemy w 'Stanie terroru'” – dodała Louise Penny.

Choć żadnych szczegółów na ten temat nie ujawniono, możemy się domyślać, że podobnie jak to miało miejsce w przypadku współpracy Billa Clintona z Jamesem Pattersonem, większą część materiału napisała Louise Penny. Być może bliżej premiery dowiemy się, jaki był udział Hillary Clinton w powstanie „”State of Terror”.

[am]
fot. Hillary Clinton: Joe McNally, Louise Penny: Jean-Francois Bérubé

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy