Hilary Mantel zamierza ubiegać się o obywatelstwo irlandzkie. Pisarka chce „ponownie zostać Europejką”

6 września 2021

Dwukrotna laureatka Nagrody Bookera Hilary Mantel zapowiedziała, że chce opuścić Wielką Brytanię i wrócić do swoich irlandzkich korzeni. Powieściopisarka zamierza starać się o uzyskanie irlandzkiego obywatelstwa, by „ponownie zostać Europejką”.

„Mam nadzieję, że wrócę do historii mojej rodziny i zostanę obywatelką Irlandii. Nasze plany wstrzymał COVID, ale choć bardzo kocham miejsce, w którym teraz mieszkam, w West Country, nad morzem, czuję potrzebę spakowania toreb i ponownego zostania Europejką” – wyjaśniła autorka trylogii o Thomasie Cromwellu w wywiadzie udzielonym włoskiej gazecie „La Repubblica”.

69-letnia pisarka urodziła się i wychowywała w angielskim hrabstwie Derbyshire, ale – jak przyznała – była pod silnym wpływem swoich irlandzkich przodków. „Oboje moi rodzice urodzili się w Anglii, ale mnie ukształtowało jedno wcześniej pokolenie i byłam świadoma przynależności do irlandzkiej rodziny” – powiedziała. „Byliśmy z północy, katolicy z klasy robotniczej, a angielskość była dla mnie protestancka, południowa i zdominowana przez ludzi z większymi pieniędzmi. Kiedy zaczęłam pisać, wyobrażałem sobie siebie jako pisarkę prowincjonalną w dobrym tego słowa znaczeniu i jako pisarkę europejską, a nie angielską” – dodała.

Trzeba bardzo wyjątkowej postaci, żeby utrzymała na swoich barkach trzy tomy, z czego dwa imponującej objętości. Na czym…

Opublikowany przez booklips.pl Środa, 3 marca 2021

 
Pisarka określiła Zjednoczone Królestwo jako „sztuczną i nietrwałą konstrukcję”, Walia i Szkocja były wspominane na lekcji historii „tylko wtedy, gdy Anglicy toczyli tam bitwy”.

Hilary Mantel nie jest pierwszą znaną brytyjską pisarką, która zdecydowała się na zmianę obywatelstwa. Również John le Carré zdążył przed śmiercią przyjąć irlandzkie obywatelstwo, ponieważ chciał pozostać członkiem Unii Europejskiej.

[am]
fot. BBC

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy