Helen Fielding laureatką nagrody dla najlepszej brytyjskiej książki humorystycznej. Z tej okazji hodowlana świnia otrzyma imię Dziecko Bridget Jones

25 maja 2017


Helen Fielding zdobyła Nagrodę Bollinger Everyman Wodehouse dla autorki najlepszej brytyjskiej książki humorystycznej. Jedną z konsekwencji tego wyróżnienia jest nadanie świni hodowlanej imienia tożsamego z tytułem książki. W tym przypadku będzie więc to Dziecko Bridget Jones.

Nagroda Bollinger Everyman Wodehouse przyznawana jest od 2000 roku. Powstała, by uczcić P.G. Wodehouse?a, pisarza i satyryka, autora cyklu humoresek o lordzie Bertramie Woosterze i jego błyskotliwym kamerdynerze Jeevesie. Sponsorem nagrody jest producent szampana Bollinger. Zwycięzców wybiera trzyosobowe jury.

Fielding dołączyła do tak znanych i cenionych laureatów, jak Terry Pratchett, Howard Jacobson, Alexander McCall Smith, Will Self czy Marina Lewycka. Spośród pięciu nominowanych w tym roku tytułów jej „Dziennik Bridget Jones: Dziecko” uznano za najlepszą brytyjską książkę humorystyczną ubiegłego roku. Jak powiedział jeden z jurorów, David Campbell, to ?najprawdopodobniej jej najzabawniejsza powieść?, a podczas lektury tej książki będziemy śmiać się do rozpuku.

Laureat nagrody otrzymuje komplet dzieł Wodehouse’a, ogromną butlę szampana oraz… świniaka z hodowli Gloucestershire Old Spot. Zwierzę otrzymuje imię na część wyróżnionej książki. Z racji tego, że w oryginale tytuł brzmi „Bridget Jones?s Baby”, świnia zostanie nazwana Dzieckiem Bridget Jones. „Jestem niezmiernie uradowana, że wygrałam świnię. To była moja trzecia nominacja i od lat liczyłam, że w końcu nastanie ten moment. Jestem jak jedna z tych osób, które są blisko zdobycia Oscara, a potem ich nadzieje zostają pogrzebane. Ale w końcu świnia Bollinger Everyman Wodehouse jest moja. Jestem bardzo z niej dumna i zamierzam chwalić się nią tak długo, jak to możliwe, każdemu, kto będzie chciał słuchać” – powiedziała Fielding.

Wydana w 2016 roku czwarta część pokręconych losów Bridget Jones opowiada o serii nieoczekiwanych, choć typowych dla bohaterki zdarzeń, które doprowadzają ją do upragnionej ciąży. Jak zwykle, nie wszystko jednak idzie po myśli Bridget. Oczekiwanie na potomka stanie się pasmem niecodziennych wyborów żywieniowych, dziwacznych rad Pijanych Singielek i Zadufanych Mamusiek, wygłupów i amorów, radości i smutków. A całe to szaleństwo zdominuje jedno, wyjątkowo niezręczne pytanie: kto jest ojcem? Oczywiście ci, którzy już czytali książkę, wiedzą, jaka jest odpowiedź. Warto jedynie dodać, że powieść doczekała się ekranizacji z niezastąpioną Renée Zellweger w roli głównej.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy