Heather Morris napisała kontynuację „Tatuażysty z Auschwitz”. Poznamy dalsze losy Cilki

31 stycznia 2019


Heather Morris wraca do bohaterów swojej bestsellerowej powieści „Tatuażysta z Auschwitz”. Nowa książka nosi tytuł „Cilka’s Journey” (z ang. „Podróż Cilki”) i ? jak podpowiada tytuł ? koncentrować się będzie na losach Cilki Klein. Światowa premiera kontynuacji zapowiedziana jest na październik.

Cilka Klein jest jedną z kluczowych postaci w „Tatuażyście z Auschwitz”. Nastoletnia dziewczyna uratowała życie tytułowemu bohaterowi, Lalemu. Sokołow powiedział autorce książki, że Cilka była „najodważniejszą osobą”, jaką kiedykolwiek spotkał. Nie najodważniejszą dziewczyną ? upierał się ? ale najodważniejszą osobą.

Heather Morris przyznaje, że otrzymała od czytelników tysiące listów i e-maili dotyczących „Tatuażysty z Auschwitz” i prawie we wszystkich powracało pytanie: „co stało się z Cilką?”. „Ja też chciałem dowiedzieć się więcej o tej niezwykłej młodej kobiecie. Zdecydowałem się więc uhonorować Cilkę, wykorzystując jej życie jako inspirację dla tej powieści, kontynuacji 'Tatuażysty z Auschwitz'” ? mówi pisarka.

Z nowej książki dowiemy się, że Cilka, która z uwagi na swoje piękne włosy, została zmuszona do bycia niewolnicą seksualną kierownika obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, po wyzwoleniu jest oskarżona przez Rosjan o kolaborację z wrogiem. Choć ma dopiero dziewiętnaście lat, trafia na Syberię. W gułagu musi zmierzyć się zarówno z nowymi wyzwaniami, jak i dobrze znanymi, bo przyciąga uwagę strażników. Ale kiedy robi wrażenie na lekarce, dostaje się pod jej skrzydła. Cilka zaczyna doglądać chorych w obozie, starając się zajmować nimi jak najlepiej w tych brutalnych warunkach. Codziennie styka się ze śmiercią. A gdy pod jej opiekę trafia mężczyzna o imieniu Iwan, Cilka odkrywa, że ??pomimo wszystkiego, co przeszła, w jej sercu znajduje się jeszcze miejsce na miłość.

„Tatuażysta z Auschwitz” to jeden z największych bestsellerów 2018 roku. W samej Polsce powieść sprzedała się w nakładzie ponad stu tysięcy egzemplarzy. Książka opisuje historię miłości, jaka narodziła się w obozie koncentracyjnym między Lalem Sokołowem, pracującym w Auschwitz jako tatuażysta, oraz młodą Gitą, która przybyła tam z jednym z transportów więźniów. Ich uczucie przetrwało nazistowskie piekło. Po wojnie odnaleźli się, pobrali i spędzili razem resztę życia. Choć książka oparta jest na autentycznych wydarzeniach, Centrum Badań Muzeum Auschwitz uważa, że autorka nie ustrzegła się wielu błędów merytorycznych. Zarzuty dotyczą m.in. właśnie relacji seksualnej między kierownikiem obozu a Cilką. Zdaniem badaczy tak długi związek z żydowską więźniarką groziłby esesmanowi oskarżeniem o zhańbienie rasy. Nie zmienia to faktu, że powieść podbiła serca czytelników, którzy zapewne z równym zainteresowaniem sięgną po ciąg dalszy losów bohaterki.

13 i 14 lutego Heather Morris będzie gościła w Warszawie. Być może wtedy udzieli więcej informacji na temat nowej książki, której światowa premiera ustalona jest na 3 października 2019.

[am]
fot. Bonnier Publishing Australia
źródło: Bookseller, Bonnier Zaffre Books

Tematy: , ,

Kategoria: newsy