Haruki Murakami wydaje pierwszą od sześciu lat powieść. Manuskrypt liczy 1200 stron

3 lutego 2023

Po sześciu latach od premiery „Śmierci Komandora” Haruki Murakami wydaje nową powieść. Książka pojawi się na ekspozycjach w japońskich księgarniach 13 kwietnia. Nie wiemy, jaka będzie jej objętość, ale wydawca informuje, że manuskrypt liczy 1200 stron.

W krótkim oświadczeniu przesłanym mediom japońskie wydawnictwo Shinchosha jedynie zapowiedziało publikację nowej powieści 74-letniego pisarza. Jak zawsze ma to miejsce w przypadku Murakamiego, informacje dawkowane są bardzo oszczędnie. Nie podano więc jeszcze ani tytułu, ani żadnych szczegółów dotyczących fabuły. Nie pokazano nawet projektu okładki. Jedyną nowością jest fakt, że po raz pierwszy w karierze autora e-book ukaże się jednocześnie z papierowym wydaniem.

Nowa powieść zostanie opublikowana najpierw w języku japońskim, a dopiero w późniejszych terminach pojawią się tłumaczenia. Możemy domyślać się, że polski przekład będzie jednym z pierwszych, ponieważ Murakami ma w naszym kraju bardzo duże grono czytelników.

To będzie pierwsza pełnowymiarowa powieść pisarza od 2017 roku, kiedy to wydał dwutomową „Śmierć Komandora”. Sześć lat temu w dniu premiery japońskie księgarnie były otwarte od północy, aby czytelnicy mogli jak najszybciej dostać w swoje ręce egzemplarze. Można śmiało założyć, że w kwietniu tego roku będzie podobnie.

Wprawdzie Murakami kazał czekać na nową powieść sześć lat, nie znaczy to, że w międzyczasie nie opublikował żadnych nowych książek. Czytelnicy mogli zapoznać się m.in. z jego zbiorem opowiadań „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”, esejem „Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu” czy niewydaną jeszcze w Polsce książką poświęconą zbieranym przez pisarza koszulkom.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy