Haruki Murakami otrzyma duńską Nagrodę Literacką im. Hansa Christiana Andersena

24 listopada 2015

Haruki Murakami dołączył do panteonu sławnych autorów, którzy mogą się poszczycić Nagrodą Literacką im. Hansa Christiana Andersena. Oprócz statuetki „Brzydkiego kaczątka” i dyplomu „Pięknego łabędzia” pisarz otrzyma czek na pół miliona duńskich koron (około 70 tysięcy dolarów).

Nagroda Literacka im. Hansa Christiana Andersena (nie mylić z Medalem im. Hansa Christiana Andersena wręczanym twórcom literatury dziecięcej) to wyróżnienie przyznawane co dwa lata autorom o międzynarodowej renomie, którzy w swej twórczości dali wyraz inspiracji duńskim baśniopisarzem.

Za pierwszego nieoficjalnego laureata uważa się wyróżnionego w 2007 roku Paula Coelho. Wtedy nagroda nie miała jeszcze swojej obecnej nazwy. Rodzinne miasto Andersena, Odense, wręczyło po prostu autorowi „Alchemika” wyróżnienie honorowe. Decyzja ta spotkała się jednak z na tyle dobrym przyjęciem w mediach, że postanowiono utworzyć specjalną nagrodę, która przyznawana jest co dwa lata. W 2010 roku odebrała ją J.K. Rowling. W 2012 roku statuetkę i czek ofiarowano Isabel Allende. Dwa lata później zaszczyt ten przypadł w udziale Salmanowi Rushdiemu. Jak więc łatwo wyliczyć, Murakami otrzyma nagrodę w 2016 roku (dokładnie w październiku) w rodzinnym mieście Andersena.

Jak poinformowało jury nagrody, 66-letni Murakami uhonorowany zostanie za „odważną mieszankę klasycznej narracji, popkultury, tradycji japońskiej, magicznego realizmu i filozoficznych rozważań”.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy