„Harry Potter i Przeklęte Dziecko” najszybciej sprzedającą się książką tej dekady w UK

6 sierpnia 2016

przeklete-dziecko-bestseller-dekady
Opublikowany w formie książki scenariusz spektaklu „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” będący oficjalną kontynuacją 7-tomowej sagi J.K. Rowling stał się najszybciej sprzedającym się bestsellerem tej dekady w Wielkiej Brytanii.

W ciągu pierwszych trzech dni od premiery książka znalazła ponad 680 000 nabywców, pokonując tym samym powieść „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, która przez pierwszy tydzień rozeszła się w nakładzie 664 478 egzemplarzy. Jeśli tempo sprzedaży się utrzyma, „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” ma szansę stać się drugim najlepiej sprzedającym się tytułem od czasu, kiedy zbierane są informacje na ten temat. Co ciekawe, pierwsze miejsce dzierży… finalny tom sagi J.K. Rowling zatytułowany „Harry Potter i Insygnia Śmierci”.

Powody do zadowolenia ma także amerykański wydawca. Z 4,5 miliona pierwszego nakładu „Harry?ego Pottera i Przeklętego Dziecka”, jaki wydrukowano, w ciągu dwóch dni rozeszła się blisko połowa (ponad 2 miliony). W noc premiery fani w każdym wieku ustawiali się pod księgarniami, gdzie równo o 24:00 ruszała sprzedaż książki.

Masowe zainteresowanie książką sprawiło, że pojawiają się również liczne głosy niezadowolonych. Część odbiorców myślała, że „Przeklęte Dziecko” to nowa powieść napisana przez Rowling. Jeśli więc jest ktoś, kto w potoku medialnych zapowiedzi przeoczył ten fakt, to przypominamy: oficjalna kontynuacja „Harry?ego Pottera” jest scenariuszem spektaklu wystawianego na londyńskim West Endzie. Autorem tekstu jest dramaturg Jack Thorne. Scenariusz oparł na historii, jaką wymyślił wspólnie z J.K. Rowling i Johnem Tiffanym (reżyserem spektaklu).

W Polsce „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” ukaże się 22 października nakładem wydawnictwa Media Rodzina. Wiele księgarni rozpoczęło już przedsprzedaż książki.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy