Harry Potter i nastoletnie egzorcystki

13 września 2013

3 egorcystki kontra Harry Potter
Mały czarodziej z blizną na czole znów trafia na celownik religijnych radykałów. Tym razem obarczono go odpowiedzialnością za wzrost zainteresowania okultyzmem na Wyspach Brytyjskich.

Są trzy, mają po 18-21 lat, pochodzą z Arizony i od szkoły średniej odprawiają egzorcyzmy. Teraz przyjechały do Londynu, który ich zdaniem jest jednym z centrów sztuk magicznych.

„Uważam, że rozwijało się to przez wieki, ale wierzę, że szczyt zainteresowania przyszedł wraz książkami o Harrym Potterze” – mówi najstarsza z dziewcząt, Savannah, w klipie promującym dokument o wizycie młodocianych egzorcystek w UK. „Zaklęcia i rzeczy, o których czytasz w książkach o Harrym Potterze? To nie jest coś wyłącznie zmyślone, to prawdziwe zaklęcia. To rzeczy, które pochodzą z książek o sztukach magicznych” – wtóruje jej młodsza siostra Tess.

„Harry używa magii dla dobra. Mamy więc niebezpieczną ideę, że możesz korzystać z magii dla dobra i zła. Podczas gdy w rzeczywistości, cała magia jest zła, ponieważ czerpie swą moc od Szatana” – wyjaśnia ostatnia z dziewczyn, Brynne, córka wielebnego Boba Larsona, mentora i promotora całej trójki, który rzekomo odprawił w swej karierze ponad 15 tysięcy egzorcyzmów.

Dziewczęta, które złożyły przysięgę, aby nigdy nie czytać powieści o małym czarodzieju, przyjechały do Londynu w ramach międzynarodowego tournée wielebnego Larsona. Mają nadzieję pomóc brytyjskim nastolatkom obronić się przed zakusami Szatana zapraszanego do domów recytowaniem zaklęć z książek o Harrym Potterze.

To nie pierwszy raz, kiedy postać stworzona przez J. K. Rowling trafia na celownik religijnych konserwatystów. Negatywnie o cyklu wypowiadali się amerykańscy pastorowie, Grecki Kościół Prawosławny czy papież Benedykt XVI. W Polsce powieści trafiły do indeksu „ksiąg niebezpiecznych” za sprawą księdza Przemysława Sawy i jego listy „duchowych zagrożeń”.

„W Harrym Potterze Diabeł działa w przebiegły i ukryty sposób, pod przykrywką niezwykłych mocy, magicznych zaklęć i klątw” – ocenia cykl fantasy ojciec Gabriel Amorth, naczelny egzorcysta Watykanu.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy