„Harry Potter” i „Gwiazd naszych wina” na szczycie najlepszych książek wszech czasów dla młodzieży

27 listopada 2013

Gwiazd naszych wina i Harry Potter
?Entertainment Weekly? ogłosił plebiscyt, w ramach którego czytelnicy mogli wybierać najlepsze powieści dla młodzieży wszech czasów. Pierwsze miejsce zajął bestsellerowy cykl J. K. Rowling o Harrym Porterze, na drugim z kolei znalazła się powieść Johna Greena ?Gwiazd naszych wina?.

Amerykański tygodnik przeprowadził plebiscyt w formie mistrzostw sportowych. W drodze na podium ?Harry Porter? i ?Gwiazd naszych wina? pokonały wiele młodzieżowych hitów ostatnich lat (np. ?Stowarzyszenie wędrujących dżinsów? Ann Brashares, trylogię ?Igrzyska śmierci? Suzanne Collins, cykl ?Dziedzictwo? Christophera Paoliniego), wybitne komiksy („Przybysz” Shauna Tana i „Blankets” Craiga Thompsona), jak również klasyków literatury (np. ?Hobbita? J. R. R. Tolkiena, ?Zabić drozda? Harper Lee, ?Buszującego w zbożu? J. D. Salingera).

Pozycja ?Harry?ego Pottera? nie powinna dziwić, biorąc pod uwagę, że cykl odpowiedzialny jest za rozmiłowanie w literaturze całego pokolenia czytelników, którzy teraz odwdzięczają się swoimi głosami. Chociaż od opublikowania ostatniego tomu minęło już 6 lat, popularność książek o młodym czarodzieju z charakterystyczną blizną na czole nie słabnie, na co niemały wpływ mają hollywoodzkie adaptacje, jak i dobrze poprowadzone działania marketingowe oparte na rozwijaniu franczyzy o nowe projekty (np. Pottermore).

Pewnym zaskoczeniem może być z kolei drugie miejsce na liście. Wnikliwa, odważna, pełna humoru i ostra powieść Johna Greena porusza bowiem tematy, które do tej pory rzadko były obecne w literaturze dla młodzieży: czym są choroba i zdrowie, co znaczy życie i śmierć, jaki ślad człowiek może po sobie zostawić na świecie. Bohaterką Gwiazd naszych wina jest chora na raka szesnastoletnia Hazel, która nie funkcjonuje jak inne dziewczyny w jej wieku, zmuszona do taszczenia ze sobą butli z tlenem i poddawania się ciężkim kuracjom. Nagły zwrot w jej życiu następuje, gdy na spotkaniu grupy wsparcia poznaje intrygującego Augustusa. Tak zaczyna się dla niej podróż, nieoczekiwana i wytęskniona zarazem, w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Tak wysoka pozycja jego książki nieco speszyła samego autora, który podkreślił, że wynik finałowego starcia był oczywisty: „Harry Potter jest najważniejszą opowieścią dla pokolenia czytelników i jest jedną z głównych przyczyn tego , że moja kariera w ogóle istnieje, więc trochę głupio znaleźć się z nim w ostatecznym starciu na ringu”.

To jeszcze jednak nie koniec sukcesów młodego Greena. W 2014 roku na ekranach kin zobaczymy ekranizację ?Gwiazd naszych wina? z Shailene Woodley, Anselem Elgortem, Willemem Dafoe i Laurą Dern w rolach głównych. Pozycja autora więc wciąż jeszcze może wzrosnąć, a sukces, jakim cieszy się jego książka, mogą zdyskontować kolejne tytuły: ?Papierowe miasta? i ?Szukając Alaski?.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy