banner ad

Harry Potter był Polakiem

2 grudnia 2011


Odkryto, że polski poeta i prozaik Jan Rostworowski opublikował w 1972 roku na łamach krakowskiego tygodnika ?Życie Literackie? opowiadanie pod tytułem? ?Harry Potter?.

Małopolska Biblioteka Cyfrowa już od jakiegoś czasu zajmuje się skanowaniem i cyfrową renowacją książek, czasopism i dokumentów, stanowiących kulturowe dziedzictwo Małopolski. Jakie musiało być zdumienie pracowników, gdy w starym wydaniu ?Życia Literackiego? z 19 marca 1972 roku znaleźli opowiadanie zatytułowane ?Harry Potter?.

Polski Harry Potter oczywiście w niczym nie przypomina swojego ?czarodziejskiego? imiennika. Naprawdę nazywa się Heniek Garncarz (o czym zdradza nam autor na samym początku), mieszka na polskiej prowincji, pracuje jako zaopatrzeniowiec i sklepikarz.

„Harry Potter jest bardzo młody, wygląda na siedemnastkę, a może przypadkiem ma o dwa lata więcej. Jest drobny, uczesany w grzywkę koloru piasku, z rudawym połyskiem, kiedy patrzyć pod światło. I ma rysy tak delikatne, że prawie jakby pomyślane, a nie zrobione przez ojca i matkę” ? tak fragment opowiadania opisuje bohatera, który pod koniec znika w tajemniczych okolicznościach.

Autor „Harry?ego Pottera”, Jan Rostworowski, umarł w 1975 roku. Połowę życia spędził w Wielkiej Brytanii, dokąd przybył z Francji jako żołnierz Wojska Polskiego w 1940 roku. To właśnie pobyt na obczyźnie mógł natchnąć pisarza do nazywania swojego bohatera, Heńka Garncarza, angielskim odpowiednikiem nazwiska.

Tekst opowiadania dostępny jest do przeczytania na stronie biblioteki (do przeglądania treści potrzebny jest applet DjVu).

AKTUALIZACJA, 27.06.2017: Z powodu awarii oprogramowania występują okresowe trudności w dostępie do zasobów Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Informatycy pracują nad rozwiązaniem problemów. Jeśli więc odsyłacz nie zadziała, spróbujcie później.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy