Harper Lee opublikuje sequel „Zabić drozda”!

3 lutego 2015

sequel-zabic-drozda
55 lat po wydaniu „Zabić drozda” stroniąca od mediów Harper Lee podjęła decyzję, jakiej zapewne nikt się nie spodziewał ? zgodziła się opublikować sequel swej jedynej powieści.

Nie myślcie, że 88-letnia autorka po ponad półwiecznym milczeniu zdecydowała się powrócić do pisania. „W połowie lat 50. ukończyłam powieść o tytule 'Go Set a Watchman’. Występuje w niej, jako dorosła kobieta, postać znana pod pseudonimem Skaut (w niektórych polskich tłumaczeniach jako Smyk – przyp. red.). Myślałam, że to całkiem przyzwoita książka. Mój redaktor, któremu spodobały się retrospekcje z dzieciństwa dziewczynki, przekonał mnie do napisania całej powieści z punktu widzenia młodej Skaut. Byłam wtedy początkującą pisarką, więc zrobiłam, co mi kazano” ? napisała w oświadczeniu Harper Lee, tłumacząc przy okazji, jak doszło do powstania „Zabić drozda”.

Pisarka nie miała pojęcia, że jej debiutancka książka przetrwała. Powieść uznawano za zaginioną, dopóki jesienią 2014 roku nie natrafiła na nią przyjaciółka pisarki, Tonja Carter. Manuskrypt leżał w strzeżonym miejscu, dołączony do oryginalnego maszynopisu „Zabić drozda”. „Byłam zaskoczona i zachwycona, kiedy moja droga przyjaciółka i prawniczka Tonja Carter odkryła go. Po wielu namysłach i wahaniach podzieliłam się nim z garstką zaufanych ludzi i było mi miło, gdy uznali go za godny publikacji” ? wyjaśniła Lee.

„Go Set a Watchman” rozgrywa się w czasie rasowych napięć w połowie lat 50. ubiegłego wieku, czyli jakieś dwadzieścia lat po wydarzeniach opisanych na kartach „Zabić drozda”. W książce oprócz Skaut pojawia się również wiele innych postaci znanych z jedynej wydanej dotąd powieści Harper Lee. Akcja rozpoczyna się, kiedy Skaut (Jean Louise Finch) jako dorosła kobieta przyjeżdża z Nowego Jorku do rodzinnego Maycomb, aby odwiedzić swego ojca Atticusa. Próbując zrozumieć postawę taty wobec lokalnej społeczności, musi zmierzyć się z problemami osobistymi i politycznymi, a także własnymi odczuciami na temat miejsca, w którym się urodziła i spędziła dzieciństwo.

„Ja oraz miliony ludzi na całym świecie zawsze pragnęliśmy, aby Harper Lee napisała kolejną książkę. I to tak genialną, jak ta. Uwielbiam ?Go Set a Watchman? i wiem, że to dzieło będzie wielbione przez przyszłe pokolenia” ? powiedział Michael Morrison, prezes wydawnictwa HarperCollins.

Światowa premiera nowej, drugiej powieści Harper Lee zapowiedziana została na 14 lipca 2015.

[am]
źródło: HarperCollins

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy