banner ad

Harlan Ellison chce wstrzymać dystrybucję filmu „Wyścig z czasem”

20 września 2011


Pisarz sience-fiction Harlan Ellison oskarża twórców najnowszego obrazu z Justinem Timberlakiem o plagiat. W sądzie w Los Angeles złożono już wniosek o wstrzymanie dystrybucji filmu.

Ellison twierdzi, że pomysł na fabułę został żywcem wzięty z jego opowiadania „Ukorz się pajacu, rzecze Tiktaktor”, które – nawiasem mówiąc – jest jednym z najpopularniejszych opowiadań s-f w historii. Zarówno opowiadanie jak i film dzieją się w dystopijnej przyszłości, gdzie najcenniejszym dobrem ludzi jest czas. U Ellisona spóźnienie się, nawet o minutę, jest traktowane jako przestępstwo. Karą zaś jest odjęcie od życia delikwenta tylu minut, o ile się spóźnił. W filmie rozwinięcie wygląda chyba nieco inaczej ale podobieństwa nie kończą się na tematyce. Według pisarza elementów zbieżnych jest o wiele więcej (na przykład tzw. „stróże czasu” odpowiedzialni za kontrolę ludzkiego życia).

W pozwie znajdujemy informację, że opowiadanie „Ukorz się pajacu…” przygotowywane było do kinowej adaptacji i prezentowane wytwórniom, w tym także producentom „Wyścigu z czasem”, którzy odrzucili pomysł adaptacji. Sama idea najwidoczniej jednak im się spodobała i postanowili zrobić z niej własną fabułę.

Trzeba przyznać, że Ellison nie ma zbytnio szczęścia do Hollywood. Przed laty procesował się z Jamesem Cameronem, gdy okazało się, że fabuła „Terminatora” zaczerpnięta została z dwóch napisanych przez niego epizodów serialu „The Outer Limits” („Po tamtej stronie”). Wtedy pisarz wygrał i został wymieniony w napisach jako źródło inspiracji dla filmu.

Wracając zaś do fabuły „Wyścigu z czasem”, nam w oczy rzuciło się jeszcze jedno podobieństwo. W opisie filmu możemy przeczytać, że czas stał się „powszechnie akceptowaną walutą wymienialną. Bogaci, których stać by go kupować, mogą żyć wiecznie, biedni muszą wykazać się inwencją, by go zdobyć.” Czy nie nasuwają się tu przypadkiem skojarzenia z wydanym również w Polsce komiksem „Dallas Barr”?

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy