Harlan Coben poleca książki dla każdego mężczyzny

20 lipca 2012


Autor kryminałów, Harlan Coben, przedstawił na łamach magazynu Shortlist listę książek, jakie każdy mężczyzna powinien w życiu przeczytać.

Zdaniem pisarza do tej kategorii powieści należą:

William Goldman „Maratończyk”
„Mój pierwszy dorosły thriller, który ojciec dał mi, gdy miałem 16 lat. Nigdy nie przypuszczałem, że napięcie może być tak silne. Mógłbyś przyłożyć mi pistolet do głowy, a ja i tak nie odłożyłbym książki. Bardziej niż jakakolwiek inna powieść, ta jedna sprawiła, że zapragnąłem zostać pisarzem. Osławiona scena tortury dentystycznej sama w sobie jest warta swojej ceny.”

Robert B. Parker „Uroczystość”
„90 procent pisarzy powieści detektywistycznych przyznaje, że Robert Parker miał na nich wpływ ? pozostałe 10 procent kłamie, twierdząc, że nie. Jego najlepszym dziełem jest uwielbiana seria o Spenserze. Chociaż trudno jest wybrać jedną ? a istnieje kilka lepiej znanych ? zacząłbym od tej. Początkowe strony są moimi ulubionymi ze wszystkich opowieści o prywatnych detektywach.”

Mary Higgins Clark „Gdzie są dzieci?”
„Przeczytałem ją, gdy byłem na feriach wiosennych z moimi kolegami z college’u. Pomyślcie o tym: na feriach z kumplami z college’u, a ja czytam książkę? Imprezowy zwierz, prawda? Pamiętam, jak otrzymałem list od mojego kompana z college’u, Davida Fostera Wallace’a, w którym opowiadał mi, jak bardzo książka ta przeraziła również jego.”

Philip Roth „Cień pisarza”
„Wiem, co sobie myślicie: 'Philip Roth? On nie pisze powieści z elementem tajemnicy.’ Ale założenie, jakie kryje się za pierwszą powieścią o Nathanie Zuckermanie jest genialne: Nathan podejrzewa, że młoda dziewczyna, w której się zakochuje, może być Anną Frank, która przeżyła Holocaust. Jeśli to nie jest tajemnica, to nie wiem co.”

Dennis Lehane „Gdzie jesteś, Amando?”
„Moja ulubiona powieść z Patrickiem i Angie. Jest cudowna w tak wielu aspektach ? pięknie napisana, przerażająca, zabawna, trzymająca w napięciu, emocjonalnie złożona, posiada w pełni rozwinięte postacie i zawiera zakończenie, które będzie prześladować was przez długi czas.”

Harlan Coben ma na swoim koncie 23 powieści, z czego bohaterem niemal połowy jest Myron Bolitar, były pracownik FBI, agent sportowy i detektyw-amator w jednej osobie, który nieustannie wplątuje się w kryminalne kłopoty. W Polsce ostatnią powieścią Cobena jest opublikowana w maju przez wydawnictwo Albatros „Wszyscy mamy tajemnice”.

fot. Cobena: KoS

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy