Hanya Yanagihara pokazuje regał, na którym trzyma swoją kolekcję 12 tysięcy książek

14 sierpnia 2017


Amerykańska pisarka i dziennikarka Hanya Yanagihara, którą polscy czytelnicy poznali dzięki nominowanej do Nagrody Bookera i National Book Award powieści „Małe życie”, pokazała imponujący regał, na którym trzyma swoją kolekcję ponad 12 tysięcy książek.

Yanagihara mieszka w centrum Manhattanu. Apartament został zaprojektowany w taki sposób, że nie posiada ścian działowych. Wszystkie pomieszczenia ? sypialnia, pokój dzienny, gabinet i kuchnia ? znajdują się na otwartej przestrzeni. Jedyne, co je oddziela, to ogromny regał, na którym pisarka pomieściła z dwóch stron całą swoją kolekcję książek liczącą ponad 12 tysięcy woluminów.

„Zawsze posiadałam i zbierałam książki. Mam wiele wydań niektórych tytułów, więc mogę je rozdawać. Ale co kilka lat staram się robić większe wietrzenie półek” ? mówi Yanagihara.

Książki poukładane są alfabetycznie, według nazwiska autora. „Każdy, kto układa swoje książki według kolorów, tak naprawdę nie przejmuje się tym, co w nich jest” ? tłumaczy autorka „Małego życia”.

Równie ważne miejsce, co książki, zajmuje w mieszkaniu duża kolekcja fotografii i obrazów, które pokrywają niemal każdy centymetr ścian, a nawet stoją na podłodze. Do zbierania sztuki Yanagihara podchodzi podobnie, jak do organizowania swojej biblioteczki. „Każdy, kto kupuje sztukę, aby pasowała do sofy, tak naprawdę nie szuka sztuki” ? twierdzi pisarka.

Jak sama Yanagihara przyznaje, jej mieszkanie ma tylko jedną wadę: jest strasznie zakurzone. Uwielbia jednak w nim przebywać ? traktuje apartament jak schronienie przed miastem, którego z każdym rokiem nie cierpi coraz bardziej.

Pisarka opowiedziała o swoim mieszkaniu na potrzeby książki „It’s Beautiful Here*” australijskiej stylistki Megan Morton. Publikacja prezentuje piękne domy i mieszkania, których wnętrza nie zależą wyłącznie od doskonałych projektów, lecz ukształtowane są przez ludzi w nich mieszkających.

[edm]
źródło: The Sydney Morning Herald, Habitually Chic

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy