Guillaume Musso szósty rok z rzędu najpopularniejszym pisarzem we Francji! Oto lista autorów

3 lutego 2017


Pisarz Guillaume Musso na dobre zdominował francuski rynek książki. Szósty rok z rzędu zajął pierwsze miejsce wśród najlepiej sprzedających się pisarzy w kraju nad Loarą. Co więcej, z roku na rok powiększa się przepaść między nim a pozostałymi autorami obecnymi na liście.

Raport opublikowany przez „Le Figaro” obejmuje wszystkie książki, jakie twórcy sprzedali w danym roku kalendarzowym. Stąd też na imponującą liczbę 1 833 300 egzemplarzy powieści Guillaume?a Musso kupionych przez francuskich czytelników składa się zarówno nakład najnowszej, zatytułowanej „Dziewczyna z Brooklynu”, którą polscy czytelnicy poznają w sierpniu 2017 roku, jak i kieszonkowej edycji „Tej chwili”.

Co roku rośnie liczba książek sprzedanych przez Musso, a tym samym zwiększa się dystans dzielący go od następnego autora na liście (obecnie wynosi on blisko 700 tysięcy egzemplarzy). Już w tym momencie można przewidzieć, że jeśli nie pojawi się jakiś nadzwyczajny fenomen na francuskim rynku literackim, w najbliższych latach tendencja ta się utrzyma. W przyszłym roku ma się ukazać kolejna, czternasta powieść Musso, zatytułowana „Un appartement ? Paris” (z fr. „Apartament w Paryżu”). Autor sprzedał też prawa do ekranizacji dwóch swoich wcześniejszych tytułów. Na podstawie „Central Parku” ma powstać film kinowy. Z kolei powieść „Telefon od anioła” zostanie dostosowana do potrzeb telewizji.

Na drugiej pozycji znalazł się pochodzący z Normandii Michel Bussi. Skok o kilka oczek w rankingu profesora geografii na Uniwersytecie w Rożen, który swoje thrillery pisze w wolnym czasie, to niemałe zaskoczenie. Autor po raz pierwszy przekroczył magiczną granicę miliona egzemplarzy (dokładnie 1 135 300 sztuk), podczas gdy jeszcze trzy lata temu daleko mu było do osiągnięcia choćby połowy tego wyniku. Na jego sukces złożyły się dwie ostatnie powieści, „Le temps est assassin” i „Mama kłamie”. Ta druga ukazała się w 2015 roku, a polscy czytelnicy będą mogli ją przeczytać już od 15 lutego.

W tym roku ranking nie ograniczył się jedynie do pisarzy francuskich, jak to było do niedawna, lecz objął autorów z całego świata. Pomimo tego twórcom anglojęzycznym nie udało się zdominować listy, co może świadczyć o silnym przywiązaniu Francuzów do własnej kultury. Pierwsze anglojęzyczne nazwisko na liście zajmuje dopiero trzecią pozycję i nie jest to ani Stephen King (musiał zadowolić się 15. miejscem), ani J.K. Rowling czy James Paterson, lecz… Anna Todd, autorka serii „After” inspirowanej boysbandem One Direction, którą określa się jako „Pięćdziesiąt twarzy Greya” dla licealistek. Tych licealistek zainteresowanych dokonaniami Todd znalazło się we Francji całkiem sporo, ponieważ ze sklepów znikło 1 025 100 egzemplarzy książek.

Pojawienie się na liście autorów spoza Francji sprawiło, że Marc Levy musiał w tym roku zadowolić się pozycją czwartą, choć sprzedał 1 024 200 sztuk swych powieści, czyli o ponad 25 tysięcy więcej niż dwa lata temu, kiedy to zajął miejsce trzecie. Od lat niesłabnącą popularnością nad Loarą cieszy się Harlan Coben, co przełożyło się na 797 200 książek i piąty numer w zestawieniu.

W pierwszej dziesiątce nie znajdziemy laureatek zeszłorocznej nagrody Goncourtów i nagrody Renaudot. Choć oba te wyróżnienia cieszą się sporym prestiżem, obdarowane nimi autorki nie miały wystarczającej ilości tytułów w dorobku, które przy tej okazji można by wznowić i sprzedać na odpowiednim poziomie.

Poniżej możecie zapoznać się z pełną dziesiątką najlepiej sprzedających się pisarzy we Francji:

1. Guillaume Musso – 1 833 300 egz.
2. Michel Bussi – 1 135 300 egz.
3. Anna Todd – 1 025 100 egz.
4. Marc Levy – 1 024 200 egz.
5. Harlan Coben – 797 200 egz.
6. Françoise Bourdin – 679 300 egz.
7. Laurent Gounelle – 675 400 egz.
8. Gilles Legardinier – 604 000 egz.
9. Elena Ferrante – 560 900 egz.
10. Mary Higgins Clark – 546 200 egz.

Zestawienie sporządzono na podstawie danych pochodzący z 5 tysięcy punktów sprzedaży. Uwzględniono jedynie realną sprzedaż, a nie wydrukowane nakłady.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy