Groźba wybuchu III wojny światowej tematem nowej powieści Kena Folletta. Znamy fabułę zapowiadanej na październik powieści „Nigdy”

15 kwietnia 2021

Zapowiadana na październik nowa książka Kena Folletta będzie niespodzianką dla milionów jego czytelników. „Nigdy” to rozgrywająca się współcześnie powieść, której tematem jest groźba wybuchu III wojny światowej.

„To najbardziej fascynująca książka, jaką napisałem” – przyznaje Follett, dodając, że powieść powstała w bardzo szybkim jak na niego tempie. Pierwszy szkic zajął rok, a późniejsze przepisanie tekstu – trzy miesiące. Pomógł w tym lockdown, ponieważ pisarz, jak mówi, po prostu nie miał co robić. Ale to nie był jedyny powód. „Ostatni raz miałem tak dużo pomysłów, kiedy pisałem 'Igłę’ prawie pół wieku temu” – dodaje autor.

W książce „Nigdy” Follett odchodzi od gatunku powieści historycznej, z którym kojarzony był w ostatnich latach i który przyniósł mu rosnącą popularność. Akcja najnowszej powieści osadzona jest w naszych czasach i opowiada o globalnym kryzysie, który grozi wybuchem trzeciej wojny światowej. „Ciągle myślałem o tym, że to może się naprawdę wydarzyć – ale kiedy? Mam nadzieję, że odpowiedź brzmi: nigdy” – mówi autor, wskazując na źródło tytułu. Nie znaczy to jednak, że z góry możemy założyć szczęśliwe zakończenie książki. Follett do ostatniej strony pozostawia czytelnika w niepewności co do tego, czy do wybuchu wojny rzeczywiście dojdzie.

Powieść ma być czymś więcej niż trzymającym w napięciu thrillerem z gatunku political fiction. Jak zapowiada wydawca, oficyna Viking, to bogata w autentyczne szczegóły, oparta na wnikliwych badaniach powieść, która zabierze czytelników w najbardziej odległe zakątki świata – od Stanów Zjednoczonych przez Afrykę Północną po Azję Wschodnią – oraz do znanych wszystkim, choć niedostępnych dla zwykłych śmiertelników miejsc w największych stolicach naszego globu, skąd rządzący sprawują swą władzę.

Ken Follett podczas konferencji online ogłasza szczegóły powieści.

Co ciekawe, pomysł na powieść „Nigdy” ma swoje korzenie w historii. „Kiedy zbierałem materiały do 'Upadku gigantów’, zdałem sobie sprawę, że nikt nie dążył do wybuchu I wojny światowej i nikt tej wojny nie chciał – żaden z ówczesnych europejskich przywódców. Ale głowy państw i premierzy, jeden po drugim, podejmowali decyzje – decyzje logiczne, wyważone – z których każda przybliżała Europę o krok do najstraszniejszego konfliktu, jaki kiedykolwiek ogarnął świat. Doszedłem do wniosku, że w istocie wybuch pierwszej wojny był… tragicznym wypadkiem. Wtedy zacząłem się zastanawiać: czy to mogłoby wydarzyć się znowu?” – wyjaśnia autor.

Follett próbował odpowiedzieć sobie na pytanie, jak by się to zaczęło. Jaki byłby współczesny odpowiednik zamachu, który wywołał pierwszą wojnę światową? W tym celu przeprowadził rozmowy z ludźmi, którzy zajmowali ważne stanowiska w polityce międzynarodowej, w tym z premierem, dwoma ambasadorami i generałem.

Follett przyznaje, że „Nigdy” to dla niego nowy początek. Jak dotąd w swojej prawie półwiecznej karierze literackiej dwukrotnie przeciwstawiał się oczekiwaniom – za każdym razem jego decyzja okazywała się słuszna i przynosiła mu nadspodziewany sukces. W czasach, gdy nikt nie ośmieliłby się uczynić kobiety bohaterką thrillera szpiegowskiego, on postanowił wydać „Igłę”, której główną postacią była młoda gospodyni domowa z czteroletnim dzieckiem. A po dziesięciu latach pisania thrillerów ponownie zaskoczył branżę wydawniczą „Filarami Ziemi”, napisaną z epickim rozmachem powieścią o budowie średniowiecznej katedry, która jak dotąd sprzedała się w nakładzie 27 milionów egzemplarzy.

„Uważam, że jako artysta kreatywny muszę ciągle odkrywać siebie na nowo. Nie chcę być jak ten kucyk, który zna tylko jedną sztuczkę, i pisać wciąż ten sam rodzaj historii w nieskończoność. Wcześniej czy później żyła złota się wyczerpuje i musisz znaleźć nową. Na szczęście nowa może być nawet lepsza niż stara” – skomentował Follett.

Powieść „Nigdy” ukaże się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii 9 listopada 2021 roku. Polscy czytelnicy przeczytają ją już dzień później. Książkę, jak wszystkie Folletta, opublikuje w naszym kraju Wydawnictwo Albatros.

Poniżej możecie zobaczyć okładkę angielskiego wydania książki.

[am]
fot. Barbara Follett

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy