Graham Masterton zachęca polskich więźniów do pisania! Organizuje dla nich konkurs literacki
Brytyjski twórca horrorów, Graham Masterton, chce zachęcić polskich więźniów do pisania. Z tego też powodu wspólnie z Aglomeracją Wrocławską organizuje dla nich konkurs literacki. Na autorów najlepszych tekstów czekają nagrody, które zostaną wręczone im osobiście przez pisarza.
Podczas jesiennej wizyty w Polsce Graham Masterton, w ramach projektu Rozczytana Aglomeracja, miał okazję odwiedzić Zakład Karny w Wołowie. Pisarz był zachwycony zainteresowaniem osadzonych oraz błyskotliwością ich pytań, co przywiodło go do przekonania, że nie tylko mogą oni sami pisać opowiadania, ale również czerpać z tego pewne korzyści. Tak powstała idea konkursu „W więzieniu pisane”, którego pomysłodawcą jest sam autor.
„Każdy ma do opowiedzenia jakąś historię, ale więźniowie nie mają szansy, by przekazać swe pomysły i emocje światu zewnętrznemu” – wyjaśnia Masterton. „Uczestnictwo w konkursie o nagrodę literacką Grahama Mastertona da im poczucie, że są słyszani również poza ścianami swych cel”.
Do udziału w konkursie zaproszeni zostali więźniowie z całej Polski. „Mogą pisać o czym im się podoba” – mówi Masterton. „Ich ciała przebywają w zamknięciu, ale wyobraźnia wciąż jest wolna”.
Termin nadsyłania zgłoszeń mija z końcem marca 2017 roku. Po preselekcji najlepsze opowiadania zostaną przetłumaczone na język angielski i przesłane pisarzowi, który sam dokona wyboru trójki zwycięzców. W czerwcu Graham Masterton przyleci do Polski, by osobiście wręczyć im nagrody.
Graham Masterton to popularny autor horrorów i kryminałów. Jego pradziadek był Polakiem, który wyemigrował do Anglii w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, aby uniknąć wcielenia do Armii Imperium Rosyjskiego. Pisarz po raz pierwszy odwiedził Polskę w 1989 roku i od tamtej pory regularnie do nas wraca. Jego powieść „Manitou” to pierwszy zachodni horror, jaki opublikowano w Polsce od zakończenia II wojny światowej.
Na zdjęciu załączonym do materiału: Graham Masterton podczas wizyty w wołowskim więzieniu.
fot. Liquid Studio
TweetKategoria: newsy