„Goblinoodporny kurnik” Najdziwniejszym Tytułem Książki 2013 roku

26 marca 2013


Humorystyczna książka Reginalda Bakeleya pod tytułem „Goblinproofing One’s Chicken Coop: And Other Practical Advice In Our Campaign Against The Fairy Kingdom” (w wolnym tłumaczeniu: „Goblinoodporny kurnik: i inne praktyczne porady w naszej walce z baśniowym królestwem”) zdobyła nagrodę Diagram Prize dla najdziwniejszego tytułu książki roku.

Nagrodę odebrał w imieniu autora jego amerykański redaktor Clint Marsh, który powiedział: „Reginald i ja bierzemy to jako wyraźny znak, że ludzie mają dosyć goblinów w swych kurnikach. Nasza kampania przeciwko baśniowemu królestwu wciąż trwa.”

Napisany w duchu Lemony’ego Snicketa i Roalda Dahla paraporadnik Bakeleya pomoże zainteresowanym dowiedzieć się, jak zidentyfikować, wyśledzić i obronić się przed baśniowymi szkodnikami, które mogą zalęgnąć się w przydomowych ogródkach, kurnikach i szafkach kuchennych.

Książka zebrała 38 procent głosów internautów, pokonując m.in. tak trudnych rywali, jak „Boży ptaszek: Życie i czasy penisa” czy „Jak ocieplacze na imbryki zmieniły świat”.

„Pewnego rodzaju niszowe, niekonwencjonalne publikacje, które często pojawiają się na liście do nagrody Diagram Prize, nie uczynią z autorów i wydawców bogaczy, tak jak by sobie wymarzyli, ale fakt, że autorzy nadal namiętnie piszą takie dzieła a wydawcy nadal są chętni do inwestowania w ich publikację, jest cudowną rzeczą, która zasługuję na uznanie” – powiedział zarządca nagrody Philip Stone.

Nagroda dla Najdziwniejszego Tytułu Książki ustanowiona została w 1978 roku przez Bruce’a Robinsona z Diagram Group, aby zapobiec nudzie podczas corocznych Targów Książki we Frankfurcie. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźć można m.in.: „Oralny sadyzm i wegetariańska osobowość”, „Najważniejsze wydarzenia w historii betonu” i „Gotowanie z Kupą”.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy