Genetycy określili, kiedy powstała „Iliada” Homera

6 marca 2013


Naukowcy zajmujący się odszyfrowaniem genetycznej historii człowieka zastosowali metodę szacowania wieku mutacji do określenia daty pierwszego sporządzenia jednego z najsłynniejszych utworów literackich zachodniego świata, czyli „Iliady” Homera.

Badacze od lat spierają się, czy to prawdopodobne, aby kiedykolwiek istniał mężczyzna imieniem Homer, który spisał „Iliadę”, wysuwając twierdzenie, że epos jest kompilacją ustnych tradycji sięgających XIII wieku p.n.e. Szacuje się jednak, że swoją współczesną formę utwór przybrał dopiero w VIII wieku p.n.e.

Naukowcy z University of Reading i University of Medicine and Dentistry of New Jersey postanowili sprawdzić, czy te przybliżone wyliczenia są słuszne. Z racji tego, że język zachowuje się na przestrzeni lat analogicznie jak geny, zastosowali statystyczne metody, służące do ustalania wieku mutacji. Zamiast genów skorzystali jednak z tzw. listy słów Swadesha. Obejmuje ona uniwersalne wyrazy, występujące w każdym języku i określające m.in. relacje międzyludzkie (ojciec, syn, matka), kolory i części ciała. Porównując listę Swadesha z językiem hetyckiem, greką czasów Homera oraz współczesnym greckim, badaczom udało się zbudować drzewo filogenetyczne oparte na częstotliwości zmieniania się wyrazów. Porównując drzewo filogenetyczne ze słownictwem „Iliady”, określili datę powstania tekstu na 707 p.n.e. Po przeanalizowaniu dodatkowych relacji historycznych zdecydowali się jednak ustalić ostateczną datę na 762 rok p.n.e. (plus minus 50 lat).

Wyniki badań opublikowano w najnowszym, marcowym numerze czasopisma naukowego „BioEssays”.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy