Gene Wolfe odznaczony Nagrodą Wielkiego Mistrza fantastyki

17 grudnia 2012


Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy Science Fiction ogłosiło, że autor cyklu „Księga nowego słońca”, Gene Wolfe, otrzyma Grand Master Award (Nagroda Wielkiego Mistrza) – wyróżnienie przyznawane wybitnym pisarzom fantastycznym za całokształt życiowych osiągnięć.

„Musielibyście szukać bardzo daleko, aby znaleźć współczesnego pisarza fantastyki, który nie byłby bezpośrednio pod wpływem Gene Wolfe?a” ? powiedział John Scalzi, powieściopisarz i prezes Stowarzyszenia.

Wiadomość o nagrodzie dotarła już do 81-letniego autora. „Wynieśliście mnie na wysokość, o jakiej nigdy nie marzyłem” ? powiedział. „Jeśli będziecie dalej tak robić, zacznę myśleć, że jestem dobrym pisarzem.”

Wolfe nie omieszkał również wspomnieć o czasach, kiedy dopiero zaczynał swoją karierę. Razem z żoną Rosemary oraz dziećmi żyli od wypłaty do wypłaty, ledwo wiążąc koniec z końcem. „Sprzedałem kilka opowiadań. Wtedy znowu zaczęła się szkoła i Rosemary dręczyła mnie o pieniądze na ubrania szkolne. Z chęcią bym jej dał, gdyby jakieś były. Sprzedałem kolejne opowiadanie, ?Car Sinister?, i zamiast oddać czek do depozytu, poprosiłem managera sklepu z narzędziami, aby mi go spieniężył. Zabrałem pieniądze do Rosemary: 'Tu masz każdego centa, jakiego dostałem za to opowiadanie. Tyle masz na ubrania do szkoły.’ Minęło kilka dni i siedziałem na podłodze w kuchni, próbując naprawić krzesło. Rosemary stanęła za mną i powiedziała: 'Nie powinieneś pisać?’ Wtedy zrozumiałem, że jestem pisarzem.”

„To nie jest tak, że Gene Wolfe jest według opinii wielu (a ja jestem wśród tych wielu) naszym najlepszym żyjącym pisarzem science fiction” ? skomentował wiadomość o przyznaniu nagrody Neil Gaiman. „On jest, według opinii The Washington Post (i mojej również), jednym z najlepszych żyjących pisarzy w ogóle. Był naszym niekoronowanym wielkim mistrzem od długiego czasu, a teraz będzie o tym wiedziała również reszta świata.”

Odznaczenie zostanie przyznane w maju 2013 roku w San Jose podczas ceremonii wręczenia nagród Nebula. Tym sposobem Wolfe dołączy do wąskiego grona pisarzy, którzy zdobyli dotychczas tytuł mistrza, m.in. Isaaca Asimova, Raya Bradbury?ego, Ursuli K. Le Guin, Artura C. Clarke?a i Harlana Ellisona.

fot. Eden

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy