Gdyńska biblioteka oprócz książek wypożycza… wiertarkę, szlifierkę i inny sprzęt remontowy

4 lipca 2024

Obecnie biblioteka to nie tylko miejsce, w którym można wypożyczać książki, a także audiobooki czy gry planszowe, ale częstokroć też instytucja łącząca cechy lokalnego centrum kultury i domu sąsiedzkiego, oferująca mieszkańcom okolicy również inne usługi. Na tym tle wyróżnia się z pewnością jeden z oddziałów gdyńskiej biblioteki, umożliwiający od niedawna wypożyczenie na kartę biblioteczną lekkiego sprzętu remontowego.

Wiertarka udarowa, szlifierka, wyrzynarka, imadło, zestaw narzędziowy z kluczami nasadowymi, a nawet laser liniowy. Wszystko to można wypożyczyć w filii gdyńskiej biblioteki przy ul. Chylońskiej 237 w Gdyni-Cisowie. Oczywiście sprzętu nie znajdziemy na półkach między książkami, ale włączono go do oferty usług książnicy.

Do skorzystania ze sprzętu remontowego wystarczy Metropolitalna Karta do Kultury, która pełni w Trójmieście funkcję karty bibliotecznej. Na jedną kartę można wypożyczyć maksymalnie 2 sztuki sprzętu na okres 10 dni. Jeśli natomiast na dane narzędzie nikt nie będzie czekał w kolejce, to można przedłużyć wypożyczenie na kolejne 10 dni.

Urząd Miasta w Gdyni informuje, że wypożyczalnia lekkiego sprzętu remontowego znalazła się w bibliotece na wniosek mieszkańców. Był to jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego. „Inicjatywa miała zachęcić mieszkańców do samodzielnych prac remontowych i do kreatywnego majsterkowania w gronie rodzinnym. Wyrabiania nawyku naprawiania, odkrywania nowych umiejętności technicznych, dawania przedmiotom drugiego życia” – przekazano.

Pomysł spotkał się z różnymi reakcjami w mediach społecznościowych. Pojawiło się wiele opinii, że to świetna inicjatywa, a skoro chcieli tego mieszkańcy, to znaczy, że były takie potrzeby. W komentarzach zwracano uwagę na fakt, że niektóre filie bibliotek przejmują funkcje lokalnych domów sąsiedzkich, więc ich oferta musi się rozszerzać. Trafiały się jednak również uwagi o upadku bibliotekarstwa. Niektórzy współczuli bibliotekarkom, które będą musiały oceniać sprawność sprzętu po odbiorze od wypożyczającego.

A co wy sądzicie o wprowadzaniu takich rozwiązań w bibliotekach?

[am]
fot. Biblioteka Gdynia

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy