Gdańsk po raz drugi rozpoczyna nabór na rezydencje literackie. Skorzystać mogą autorzy, tłumacze i humaniści z Polski oraz twórcy z Białorusi i Ukrainy

18 kwietnia 2023

Instytut Kultury Miejskiej ogłasza drugi nabór do programu gdańskich rezydencji literackich, skierowanego do autorów, tłumaczy i humanistów z Polski oraz twórców z Białorusi i Ukrainy. Propozycje zgłaszać można do 1 maja. Spośród nich wyłonionych zostanie siedmioro rezydentów i rezydentek na pobyty w Gdańsku.

Nabór jest skierowany do autorów z Polski, Białorusi i Ukrainy, którzy wydali drukiem co najmniej jedną książkę lub tom poetycki, albo pracują aktualnie nad projektem literackim. Mogą w nim wziąć udział również tłumacze z języka obcego na język polski, którzy mają w swoim dorobku co najmniej jeden wydany drukiem lub wystawiony na scenie teatralnej przekład i pracują aktualnie nad projektem przekładowym. W tym roku organizatorzy szczególnie zachęcają do aplikowania tłumaczy przekładających poezję.

Z kolei swoje zaproszenie do odbycia rezydencji humanistycznej Instytut Kultury Miejskiej kieruje do badaczy kultury, którzy opublikowali co najmniej dwa artykuły naukowe i podejmą się pracy nad opowieścią o życiu i dziedzictwie Marii Janion, a w szczególności nad okresem spędzonym przez nią w Gdańsku. „Chcielibyśmy, by powstała biografia tej niezwykłej kobiety, skupiona zarówno na opowieści o jej intelektualnych poszukiwaniach i fascynacjach, jak i na próbie dotarcia do ukrytego przez lata przed oczami ciekawskich życia prywatnego Janion, a także zrozumienia jej drogi twórczej, decyzji i wyborów” – wyjaśnia Marta Bańka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Rezydenci korzystający z programu otrzymują do dyspozycji mieszkanie w Gdańsku, wsparcie merytoryczne i logistyczne oraz honorarium w wysokości do 4,4 tysiąca złotych brutto miesięcznie. Goście zostaną także włączeni w działalność literacką Instytutu Kultury Miejskiej. Rezydencje w Gdańsku dają możliwość spędzenia w mieście kilku tygodni na pracy twórczej oraz szansę poznania lokalnego środowiska artystycznego. Spośród nadesłanych zgłoszeń rezydentów wyłania komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele Instytutu Kultury Miejskiej, Stowarzyszenia Unia Literacka i Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Rezydencje mogą trwać od 2 do 6 tygodni, rozpoczną się wraz z końcem maja i łącznie potrwają do końca roku 2023 roku. Terminy zostaną uzgodnione bezpośrednio z wyłonionymi w naborze rezydentami i rezydentkami.

Jak aplikować? Zgłoszenie w języku polskim lub angielskim (w wyjątkowych sytuacjach – w języku białoruskim, ukraińskim lub rosyjskim) należy przesyłać do północy 1 maja 2023 roku na adres: rezydencje@ikm.gda.pl. Regulamin programu i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie Instytutu Kultury Miejskiej. Wyniki naboru zostaną ogłoszone do 16 maja.

Na zdjęciu: pisarka Natalia Matolinets podczas pobytu rezydencyjnego w Gdańsku.

[am]
fot. Bartosz Bańka

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy