Gala Paszportów „Polityki” przełożona przez narodową kwarantannę
Ze względu na ogłoszoną w dniach od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 roku narodową kwarantannę organizatorzy Paszportów „Polityki” zmienili termin przyznania i wręczenia nagród. Wydarzenie odbędzie się 26 stycznia.
Wręczenie nagród ze względów bezpieczeństwa odbędzie się bez udziału publiczności i mediów. Uroczystość rozpocznie się o godz. 20:15 i ma być transmitowana przez telewizję TVN oraz na profilu tygodnika „Polityka” na Facebooku. „Zapraszamy Państwa 26 stycznia 2021 roku przed telewizory, telefony i komputery, mając nadzieję, że przyszłoroczna Gala odbędzie się już na normalnych zasadach” – piszą organizatorzy.
Początkowo uroczystość miała odbyć się 12 stycznia, jednak ostatecznie została przesunięta o dwa tygodnie. Jak podkreśla kapituła, to najbardziej niezwykłe Paszporty w historii tej nagrody. Większość zaplanowanych na 2020 rok wydarzeń kulturalnych odwołano, przesunięto, a w najlepszym razie przeniesiono do sieci. Ucierpieli wszyscy zatrudnieni w tej branży ludzie. Wśród artystów szczególnie mocno dotknięci zostali debiutanci, którzy są w najlepszym momencie swojej kariery, a ich najwybitniejsze osiągnięcia trafiają do zamrażarki albo prezentowane są w ograniczonym zakresie. Widząc, w jak dramatycznej sytuacji są twórcy kultury, postanowiono podwyższyć finansowy wymiar nagrody i po raz pierwszy w historii przyznać paszportowe „diety” nie tylko nagrodzonym, ale też nominowanym we wszystkich kategoriach.
Paszporty „Polityki” to nagroda przyznawana przez tygodnik „Polityka” od 1993 roku. Wymyślił ją wieloletni szef działu kultury Zdzisław Pietrasik. Od 28 lat wręczana jest każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórcy nagradzani są w następujących kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz – od 2016 roku – kultura cyfrowa. Przyznawana jest także nagroda specjalna dla Kreatora Kultury.
Przez 27 lat istnienia nagrody uhonorowano 168 laureatów, w tym 212 artystów i twórców (licząc zespoły), oraz wyróżniono 22 Kreatorów Kultury. Ponad 36 procent dotychczasowych laureatów urodziło się/zdobyło wykształcenie w Warszawie, 11 procent w Gdańsku, 7 procent w Krakowie, 6 procent w Poznaniu, a 4 procent w Łodzi. Paszporty przyznawane są na ogół młodym twórcom między 30. a 40. rokiem życia, ale wśród laureatów zdarzali się też dojrzali artyści (50- i 60-latkowie) oraz nastolatkowie. W ostatnich latach wiek laureatów we wszystkich kategoriach zdecydowanie się wyrównuje (30+).
Do Paszportu „Polityki” 2020 w kategorii literatura nominowani są Igor Jarek, Mira Marcinów i Patrycja Sikora.
[am]
TweetKategoria: newsy