„Gajos” nagrodzony Piórem Fredry za Najlepszą Książkę Roku 2013

5 grudnia 2013

Gajos - Pióro Fredry
Znamy już laureata nagrody głównej ogólnopolskiego konkursu na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”. Podczas uroczystej gali, która otwierała dzisiaj Wrocławskie Targi Dobrych Książek statuetkę otrzymało warszawskie wydawnictwo Marginesy za monografię Janusza Gajosa autorstwa Elżbiety Baniewicz.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, jury doceniło autorkę i wydawnictwo za „utrwalenie aktorskiej drogi Janusza Gajosa w bogatej dokumentacyjnie i znakomitej edytorsko książce, łączącej biograficzną precyzję, refleksję nad zmianami polskiej kondycji w ostatnich dziesięcioleciach i umiejętność unaoczniania pamięci”.

Nagrodę osobiście odebrały autorka książki Elżbieta Baniewicz oraz założycielka wydawnictwa Marginesy, Hanna Grudzińska. Ta druga, dziękując za wyróżnienie, przyznała, że nagrodę traktuje w sensie symbolicznym jako podsumowanie pięciu lat działalności wydawnictwa i motywację do dalszego publikowania książek o równie atrakcyjnej formie i treści.

Do świętowania sukcesu przyłączamy się również i my, jako że monografia ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

„Gajos” to przenikliwy portret wybitnego, niezwykle cenionego aktora, który już od debiutanckiej roli Janka w „Czterech Pancernych” cieszy się ogromną popularnością. Książka Elżbiety Baniewicz pozwala prześledzić jego drogę artystyczną, podejrzeć tajemnice warsztatu, dowiedzieć się, co myśli o swoim zawodzie, i przypomnieć sobie jego kreacje teatralne, filmowe i telewizyjne.

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek (wcześniej jako Wrocławskie Promocje Dobrych Książek) od pierwszej edycji imprezy. Celem Konkursu jest wskazanie i uhonorowanie wydawców najlepszych książek, które zostały opublikowane w Polsce w mijającym roku. Nagrody i wyróżnienia przyznaje się za wartości literackie, edukacyjne, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. Jury obradowało w składzie: dr Jan Choroszy (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Marcin Cieński (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Christos Mandzios (dziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu), Michał Nogaś (krytyk literacki, dziennikarz Radiowej Trójki) oraz Jerzy Pietraszek (zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta we Wrocławiu).

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy