Gaiman zapowiedział na maj wydanie nowej książki ? zbioru swoich przemów, esejów i wstępów

11 stycznia 2016

neil-gaiman-nowa-ksiazka-maj-2016
Neil Gaiman ogłosił, że pomiędzy przewijaniem pieluch, kąpaniem swego nowo narodzonego syna i śpiewaniem mu piosenek, ukończył „gigantyczną korektę” nowej książki. Publikacja będzie nosiła tytuł „The View from the Cheap Seats” i znajdą się w niej przemowy, eseje oraz wstępy do dzieł innych pisarzy, które napisał autor „Amerykańskich bogów”.

Wszyscy, którzy śledzą działalność Neila Gaimana, wiedzą, że jest on prawdziwym człowiekiem renesansu. Oprócz pisania powieści, opowiadań, scenariuszy komiksowych i filmowych zajmuje się także okazjonalnie śpiewaniem ze swoją żoną, inicjowaniem akcji czytelniczych i wieloma innymi przedsięwzięciami. Dużym powodzeniem w internecie cieszą się jego przemowy wygłaszane przy różnych okazjach. Tak było chociażby ze 100-minutowym wykładem dla Long Now Foundation, w którym mówił o naturze opowiadania historii oraz o tam, w jaki sposób opowieści pozostają w naszej kulturze. Korzystając ze swego dziennikarskiego doświadczenia z lat 80., pisze też artykuły i eseje na temat swych przyjaciół pisarzy, literatury czy roli bibliotek w życiu nas wszystkich. Na ile czas i siły mu pozwalają, ochoczo tworzy również wstępy do przeróżnych dzieł. W tej odsłonie Polscy czytelnicy mieli okazję poznać go m.in. z „Beowulfa” w adaptacji Caitlín R. Kiernan czy komiksu „Nowy Jork: Życie w wielkim mieście” Willa Eisnera.

Pisząc o zawartości nowej książki na swoim blogu, Gaiman wyjaśnił: „To nie będzie każde przemówienie, wstęp czy artykuł, jaki napisałem, ale są tu wszystkie te przemówienia, które wydawały mi się ważne, wszystkie te artykuły, z których byłem dumny, wszystkie wstępy, które wydają się być czymś więcej niż tylko opowiadaniem ludziom o książce lub autorze, którego mają zamiar przeczytać”.

„The View from the Cheap Seats” (z ang. „Widok z tanich miejsc”) to tytuł wzięty z eseju, jaki Gaiman napisał w 2010 roku po ceremonii wręczania Oscarów, kiedy to adaptacja jego książki „Koralina” była nominowana w kategorii „najlepszy film animowany”. Esej został opublikowany w „The Guardian” pod zmienionym tytułem „A nobody?s guide to the Oscars” („Przewodnik nikogo po Oscarach”), w którym autor opisuje, jak to jest być nikomu nieznaną personą na gali pełnej hollywoodzkich gwiazd.

Światowa premiera książki zapowiedziana jest na maj 2016.

[aw,am]
fot. Neil Gaiman

Tematy: , ,

Kategoria: newsy