Fundacja Powszechnego Czytania zachęca dzieci i dorosłych zmuszonych pozostać w domu do sięgnięcia po książki

12 marca 2020


Z powodu zagrożenia koronawirusem od dziś wszystkie polskie dzieci i wielu dorosłych jest zmuszonych do pozostania w domu. O tak wiele wolnego czasu konkurować będą zarówno producenci gier i filmów, jak i telewizja, ale też autorzy książek. Do nadrobienia czytelniczych zaległości zachęca Fundacja Powszechnego Czytania.

Jak podkreślają epidemiolodzy, ograniczenie kontaktów między ludźmi jest najlepszą bronią w walce z koronawirusem. Dlatego też we wtorek podjęto decyzję o odwołaniu w Polsce wszystkich imprez masowych, zaś w środę ? o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do 25 marca. Wiele firm umożliwiło swoim pracownikom zdalne wykonywanie obowiązków z domu.

Siłą rzeczy w najbliższych dniach rodzice spędzą więcej czasu ze swoimi dziećmi. Fundacja Powszechnego Czytania uważa, że warto dobrze spożytkować ten okres. Stąd pomysł na kampanię pod hasłem „Najlepszy czas na czytanie”. Celem jest zachęcenie Polaków do skorzystania z kwarantanny w sposób, który zbuduje kompetencje dzieci na przyszłość i w tym obszarze przekuje potencjalny kryzys w sukces.

„Dzieci, nawet najmłodsze, doskonale wyczuwają nasze emocje. Obecne przekazy medialne oraz fakt odwołania zająć w przedszkolu i szkołach, brak kontaktu z rówieśnikami, wszystko to podminowuje w dzieciach poczucie bezpieczeństwa. Wspaniałym sposobem na odwrócenie tej tendencji będzie wspólne czytanie i rozmowa. Skorzystajmy mądrze z tego wspólnego czasu w domu, którego oczywiście nie planowaliśmy, ale który można przekuć na sukces. Gorąco zachęcam, by znaleźć czas na wspólne czytanie i rozmowę z dziećmi, z korzyścią dla dziecka i nas samych” ? podkreśla profesor Piotr Albrecht, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Badania udowodniły, że czytanie skutecznie niweluje stres: już 6 minut lektury obniża poziom stresu o 60%. Czytanie przynosi także wiele innych skutków długofalowych: buduje kompetencje społeczne, emocjonalne i kognitywne, ma moc niwelowania różnic społecznych.

„Tak więc zachęcamy: macie czas? Czytajcie! Dla uspokojenia, dla rozwoju emocjonalnego oraz dla odbycia najwspanialszych podróży, pozostając we własnych czterech ścianach! Jeśli chcecie się podzielić zdjęciami ? wrzucajcie je na social media z hasztagiem #TerazCzasNaCzytanie ? bądźmy razem, choć każdy w swoim domu” ? zachęca Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.

Fundacja Powszechnego Czytania powstała jesienią 2018 i stawia sobie za cel zwiększenie poziomu czytelnictwa w Polsce poprzez namawianie rodzin do czytania i rozmowy z dziećmi.

[am]
źródło: Fundacja Powszechnego Czytania/PAP

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy