Fundacja Olgi Tokarczuk chce, żeby w zasobach Wikipedii znalazło się więcej materiałów o pisarkach i innych artystkach
Fundacja Olgi Tokarczuk podjęła inicjatywę, która ma zmotywować edytorki i edytorów Wikipedii do wzbogacenia zasobów tej największej internetowej encyklopedii o treści dotyczące pisarek, artystek oraz laureatek Nagrody Nobla.
10 grudnia, w dniu rocznicy przyznania Oldze Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla, fundacja pisarki oraz Wikimedia Polska i Ambasada Szwecji ogłosiły konkurs pt. „Pisarki, poetki, artystki – noblistki!”, który potrwa do 31 grudnia. W tym czasie edytorzy i edytorki Wikipedii są zaproszeni do tworzenia i rozbudowywania treści dotyczących biografii pisarek, ze szczególnym uwzględnieniem laureatek literackiej Nagrody Nobla, haseł powiązanych z pisarkami, ich życiem i twórczością oraz artykułów powiązanych z twórczością i życiem kobiet nagrodzonych Nagrodą Nobla.
Na najaktywniejszych uczestników czekają kolekcie książek od Wydawnictwa Literackiego, otrzymają także unikatowe zakładki ze ścinków taśmy światłoczułej, na której utrwalono twórczość Tokarczuk zdeponowaną niedawno w Światowym Archiwum Arktycznym. Nagrodą specjalną będzie książka z osobistą dedykacją od noblistki. Wśród wszystkich osób, które dodadzą treści dotyczące szwedzkich pisarek, dodatkowo rozlosowane zostaną nagrody od Ambasady Szwecji w Polsce.
Konkurs pt. „Pisarki, poetki, artystki – noblistki!” to kolejna z inicjatyw podjętych przez Fundację Olgi Tokarczyk. Zrealizowane zostały już dwa projekty dla szkół. Konkurs literacki pod hasłem „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”, w ramach którego uczniowie mieli stworzyć krótką bajkę lub opowiadania inspirowane tematem powieści zaczętej przez Olgę Tokarczuk w wieku 12 lat. Na konkurs wpłynęło aż 307 prac. Równolegle odbywał się konkurs na rozdział poświęcony pisarce do nowego wydania książki Katarzyny Radziwiłł „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”. Teraz fundacja we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury ogłosiła kolejny konkurs, który ma pomóc zrozumieć fenomen pisarstwa noblistki. Zadaniem uczniów jest przygotowanie własnej mowy noblowskiej. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Każda szkoła może zgłosić maksymalnie pięć prac.
[am]
TweetKategoria: newsy