Fundacja im. Kościelskich i Biblioteka Narodowa podpisały umowę o współpracy. W tym roku bez Nagrody Kościelskich, za to w przyszłym – dwóch laureatów

8 września 2020

Biblioteka Narodowa i Fundacja im. Kościelskich w Genewie podpisały umowę o współpracy, w ramach której państwowa książnica zajmie się działaniami związanymi z organizacją uroczystości wręczenia Nagrody Kościelskich. Jednocześnie obie strony informują, że w tym roku z powodu pandemii wyróżnienie nie zostanie przyznane.

Nagroda im. Kościelskich ma długą tradycję. Została powołana na mocy testamentu zmarłej w lipcu 1959 roku Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki. Pierwszy raz przyznano ją trzy lata po śmierci fundatorki. Wyróżnienie to stanowi najwyższą poza granicami kraju, stałą, polską nagrodę literacką. Przyznaje się ją młodym polskim twórcom (głównie pisarzom i krytykom literackim), którzy nie ukończyli 40. roku życia. Wysokość nagrody zmienia się co roku, zależnie od sytuacji finansowej fundacji. Ta zaś operuje pozostałościami po dawnej fortunie Kościelskich.

Do ponad stuosobowego grona jej laureatów należą najwybitniejsi polscy prozaicy, poeci i krytycy literaccy: Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk, Stanisław Barańczak, Stefan Chwin, Zbigniew Herbert, Paweł Huelle, Jerzy Jarzębski, Tadeusz Konwicki, Gustaw Herling-Grudziński, Julian Kornhauser, Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Sławomir Mrożek, Marek Nowakowski, Jerzy Pilch, Jarosław Marek Rymkiewicz, Edward Stachura, Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch, Jacek Dehnel i Jacek Dukaj.

Do 1989 roku uroczystość wręczenia nagrody odbywała się w Genewie, a później na przemian w Warszawie i Krakowie oraz w wielkopolskim Miłosławiu (w pałacu będącym dawną własnością Kościelskich). Chociaż wyróżnienie cieszy się dużym prestiżem w środowisku literackim, o czym świadczą chociażby nazwiska laureatów, to jednak w ostatnich latach była praktycznie nieobecna w mediach. Na mocy nowej umowy Biblioteka Narodowa zajmie się nie tylko organizacją gali, ale też promocją nagrody. Przy okazji powstanie strona internetowa wyróżnienia.

Fundacja im. Kościelskich i Biblioteka Narodowa informują także, że z powodu pandemii i braku możliwości zorganizowania obrad jury we właściwych warunkach, postanowiono odroczyć do przyszłego roku przyznanie Nagrody Kościelskich 2020. Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, planowane jest ogłoszenie laureatów Nagrody 2020 i Nagrody 2021 w czerwcu, zaś wręczenie nagród na jesieni przyszłego roku.

[am]
fot. YouTube/Wiadomości Wrzesińskie

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy