Fryzjer daje rabat dzieciom, które w trakcie strzyżenia będą czytać mu książki

18 października 2016

fryzjer-promuje-czytelnictwo-1
Mały zakład fryzjerski w Ypsilanti, w stanie Michigan (USA), realnie przyczynia się do wzrostu czytelnictwa w swoim regionie. Wszystkim dzieciom poniżej 12 roku życia, które w trakcie strzyżenia będą czytać fryzjerowi książkę, oferuje zniżkę za usługę w wysokości 2 dolarów.

Ypsilanti to miasteczko robotnicze na obrzeżach Ann Arbor, gdzie średnie przychody przypadające na gospodarstwo domowe są o ponad jedną trzecią niższe od średniej w całych Stanach. Dla wielu mieszkańców każdy dolar ma więc znaczenie, toteż kiedy przychodzi czas na obcięcie włosów u swoich pociech, wolą zabrać je do zakładu Fuller Cut. Tam w łatwy sposób można otrzymać rabat. Wystarczy, że dziecko w trakcie strzyżenia będzie czytać na głos książkę fryzjerowi, a cena obniży się z 11 do 9 dolarów.

Na pomysł takiej promocji wpadł fryzjer Ryan Griffin (na zdj.) i za zgodą swojego szefa, Alexandra Fullera, wprowadził ją do zakładu. Okoliczni mieszkańcy zareagowali na ofertę bardzo pozytywnie. Niektórzy przynieśli nawet własne książki z przeznaczeniem na ten cel. Z podziękowaniami przychodzą nauczyciele, którzy mówią, jak wiele czytanie na fotelu u fryzjera znaczy dla ich podopiecznych. Pomysł podoba się także rodzicom, którzy nie dość, że oszczędzają pieniądze, to jeszcze robią dla swoich dzieci coś pożytecznego.

fryzjer-promuje-czytelnictwo-2

Warto zaznaczyć, że podobna inicjatywa działa u fryzjerów w wielu miejscach w USA, wliczając nowojorski Harlem, Houston, Dubuque i Columbus. Zakład Fuller Cut wyróżnia się jednak na ich tle, ponieważ tu nie wystarczy, że dziecko będzie czytać na głos w trakcie strzyżenia. Fryzjer sprawdza bowiem, czy jego klient dobrze zrozumiał przeczytaną treść. W końcu nie chodzi o bezmyślne czytanie dla samego czytania.

W Fuller Cut wiedzą, czego oczekują ich mali klienci, dlatego książki dostosowane są do zainteresowań dzieci. Wiele tytułów dotyczy ulubionych graczy w baseball i małoletnich detektywów. Ale niektórzy przynoszą własne książki do czytania.

Oferta dostępna jest już od roku. Do tej pory skorzystała z niej ponad setka dzieci.

fryzjer-promuje-czytelnictwo-3

[am]
fot. Fuller Cut
źródło: NPR, CBS

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy