Frank Miller wydaje trzeci tom „Mrocznego Rycerza”. Mocne otwarcie w pierwszym zeszycie komiksu

4 grudnia 2015

miller-mroczny-rycerz-rasa-1
Po czternastu latach Frank Miller powrócił do cyklu o Mrocznym Rycerzu. Batman ofiarą policyjnej przemocy, córka rozczarowana postawą Supermana i Wonder Woman walcząca z niemowlakiem na plecach – pierwszy zeszyt „The Dark Knight III: Master Race” (z ang. „Mroczny Rycerz III: Rasa panów”) nie markuje ciosów, stanowiąc mocne otwarcie dla nowej, ośmioczęściowej miniserii.

Opublikowany nieco ponad tydzień temu pierwszy zeszyt trzeciej odsłony ?Mrocznego Rycerza? niemal od pierwszych dni wywołał dyskusję w komiksowym świecie. Batman przeciwstawiający się brutalności policji, by ostatecznie samemu paść jej ofiarą? Córka Supermana rozczarowana bierną postawą ojca? Wonder Woman biorąca udział w walce z malutkim synem na plecach? Do tego zaskakujące zakończenie ukazujące, kto kryje się pod maską z uszami nietoperza.

Pierwszy numer „Mrocznego Rycerza III: Rasy panów” nie tylko obiecuje ciekawą historię i nietypowe ujęcie „mocarnej trójcy DC”, ale i budzi nadzieję, że dzieło dorówna swoim dwóm wielkim poprzednikom. Szczególnie że pracował przy nim prawdziwy komiksowy dream team. Do 58-letniego Franka Millera, który w ostatnich latach poważnie choruje na nieujawnioną mediom chorobę, dołączył scenarzysta Brian Azzarello („100 naboi”, „Joker”) oraz rysownicy Andy Kubert („Wolverine: Origin”) i znany już czytelnikom z „Powrotu Mrocznego Rycerza” Klaus Janson.

„Dla mnie to było naprawdę satysfakcjonujące i miałem mnóstwo zabawy. Mogłem wrzucać warzywa i mięso do garnka z zupą, podczas gdy Brian robił całą ciężką robotę” ? żartował w rozmowie z „USA Today” Frank Miller. W każdym żarcie jest jednak odrobina prawdy: ponoć rola Azzarello przy tworzeniu komiksu była bardzo istotna. Mówi się nawet, że Miller przedstawił jedynie ogólny zarys scenariusza, zaś Azzarello pod jego kontrolą go rozbudował, dlatego ostatnia, czwarta część, której powstanie zapowiada już twórca, ma być konkluzją opowieści i samodzielną odpowiedzią Millera na „Rasę panów”.

Interesującym wątkiem „Mrocznego Rycerza III” jest stan emocjonalny, w jakim znajdują się Bruce Wayne i Superman – bierni, zrezygnowani i rozczarowani samymi sobą. Próbę wyrwania obu bohaterów z apatii podejmują ich córki, Carrie Kelley i Lara Kent. „To opowieść o dwóch ojcach i dwóch córkach, i o tym, co robią córki, żeby zainspirować ojców” – zdradził Brian Azzarello.

Carrie Kelley, która w ?Powrocie Mrocznego Rycerza? przejęła kostium Robina, jest w trzeciej części postacią równie ważną, co jej ojciec Bruce Wayne. W sumie nie ma w tym nic dziwnego, bo Miller nie kryje, że z całej galerii postaci występujących w komiksie ona jest najbliższa jego sercu. „Po prostu ją uwielbiam” ? powiedział. „Jest jak moja fikcyjna córka ? nie będąc samemu rodzicem, to najbliższe temu uczuciu, jak mogę być”.

Opublikowany w 1986 „Powrót Mrocznego Rycerza” dziś jest jednym z kamieni milowych komiksu superbohaterskiego. Razem z „Zabójczym żartem” Alana Moore?a i Briana Bollanda przyczynił się do odbudowania reputacji Batmana i umieszczenia go w panteonie najbardziej popularnych i rozpoznawanych ikon popkultury. Bardziej dojrzałe i melancholiczne ujęcie Batmana stało się niedoścignionym wzorem nie tylko dla przyszłych historii o obrońcy Gotham, ale i innych superbohaterów. Wpływ „Powrotu Mrocznego Rycerza” sięga nie tylko sztuki komiksowej, ale i kina. Filmowe portrety w reżyserii Tima Burtona i Christophera Nolana zawdzięczają wiele, jeśli nie wszystko, co zachwyciło fanów Batmana i zwykłych widzów, właśnie komiksom Franka Millera i Alana Moore?a.

„Zmieniłem Batmana na powrót w Batmana, znów stał się pełnym gniewu gościem, którego rodzice zostali zamordowani. A potem wziąłem jego postać i umieściłem w świecie, w którym mogłem go rozpoznać” ? tak Miller wspomina ideę przyświecającą mu przy tworzeniu pierwszej części „Mrocznego Rycerza”.

„Mroczny Rycerz III: Rasa panów” ukaże się w naszym kraju nakładem wydawnictwa Egmont. Data polskiej premiery nie jest jeszcze znana. Wcześniej należy raczej oczekiwać wznowienia w twardej oprawie drugiego domu zatytułowanego „Mroczny Rycerz Kontratakuje”.

Poniżej możecie zobaczyć kilka przykładowych plansz z pierwszego zeszytu komiksu „Mroczny Rycerz III: Rasa panów”:

miller-mroczny-rycerz-rasa-2

miller-mroczny-rycerz-rasa-3

miller-mroczny-rycerz-rasa-4

miller-mroczny-rycerz-rasa-5

A oto okładki pierwszych trzech zeszytów (drugi i trzeci ukażą się w Stanach odpowiednio pod koniec grudnia 2015 i pod koniec stycznia 2016):

miller-mroczny-rycerz-rasa-6

miller-mroczny-rycerz-rasa-7

miller-mroczny-rycerz-rasa-8

[ks]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy