Francuskie wydawnictwo zapowiada serię wodoodpornych książek. Są z papieru i można je czytać podczas kąpieli

8 marca 2019


Francuskie wydawnictwo Adespote ogłosiło wydanie pierwszego tomu niezwykłej kolekcji, w ramach której publikowane będą prawdziwe książki odporne na wodę. Stanie się to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnego papieru z kamienia.

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Manuela Morgiana, artystka, pisarka i reżyserka filmowa, która uwielbia czytać w wannie i na plaży nad morzem, przez co jej książki często niszczeją, strony pęcznieją od wilgoci i czasem nawet jest problem z ich dalszą lekturą. Tak wpadła na pomysł kolekcji tomów, które można by czytać bez obaw podczas kąpieli. Podzieliła się tym pomysłem z wydawnictwem. Redaktorzy Adespote nie chcieli pójść po linii najmniejszego oporu i zacząć produkcję książek z tworzyw sztucznych. Poszukiwano rozwiązania, które byłoby praktyczne, ale też ekologiczne. W ten sposób trafiono na papier z kamienia.

Kamiennego papieru nie wytwarza się z drzewa lub celulozy, ale nie jest też materiałem syntetycznym. Do jego produkcji używa się węglanu wapnia, a jako spoiwo służy nietoksyczna żywica polietylenowa. Taki papier jest odporny na działanie wody i łez. Ma też tę zaletę, że ulega biodegradacji i nadaje się do recyklingu. W Azji powszechnie wykorzystuje się go już do drukowania podręczników. W przypadku książek do kąpieli zastosowano taką samą technikę druku, ale konieczne było znalezienie wodoodpornego kleju do łączenia stron.

Pierwszy tom kolekcji zawiera dwa bliźniaczo zatytułowane opowiadania, które jednocześnie doskonale nadają się na otwarcie wodoodpornej serii: są to „Powódź” Emila Zoli i „Powódź” Jewgienija Zamiatina. Prototyp publikacji zostanie zaprezentowany 15 marca podczas Targów Książki w Paryżu. Każdy chętny będzie mógł sprawdzić wytrzymałość książki, zanurzając ją w znajdującym się na stoisku akwarium. Publikacja trafi do sprzedaży 18 kwietnia. Cena 112-stronicowej książki w formacie 125 x 170 mm ma wynosić 25 euro. W kolejnych tomach Wydawnictwo Adespote zamierza przybliżyć inne tytuły, których tematyka kręci się wokół wody.

[am]
źródło: Adespote, ActuaLitté

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy