Francuskie Siły Powietrzne złożyły hołd Antoine’owi de Saint-​Exupéry’emu podczas dorocznej parady z okazji Dnia Bastylii

15 lipca 2021

14 lipca Francja świętowała Dzień Bastylii. Z tej okazji po rocznej przerwie spowodowanej pandemią na Polach Elizejskich zorganizowano paradę z udziałem m.in. prezydenta kraju oraz przedstawiciele władz. Wydarzeniom towarzyszył pokaz przygotowany przez Patrouille de France, zespół akrobacyjny Francuskich Sił Powietrznych. Na ich samolotach znalazły się podobizny Antoine’a de Saint-​Exupéry’ego i Małego Księcia.

To pierwsze dekoracje, jakie pojawiły się na samolotach Patrouille de France od 2018 roku, kiedy to zostały na nowo pomalowane. Wizerunki pisarza i jego najsłynniejszego bohatera umieszczono na statecznikach pionowych. „Oddajemy w ten sposób hołd pamięci uniwersalnym humanistycznym wartościom światowej sławy pisarza Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, pioniera lotnictwa i francuskiego żołnierza” – napisały we wspólnym oświadczeniu Francuskie Siły Powietrzne oraz Fundacja Antoine’a de Saint-Exupéry’ego na rzecz Młodzieży.

Grafiki umieszczono na samolotach, by uczcić 75. rocznicę pierwszego wydania we Francji „Małego Księcia” – najpopularniejszego i najczęściej tłumaczonego dzieła literatury francuskiej na świecie. Zespół Patrouille de France będzie miał je na swoich samolotach przez cały sezon.

Warto dodać, że to nie jest pierwszy raz, gdy francuska armia oddaje hołd Antoine’owi de Saint-​Exupéry’emu. W 2014 roku, w 70. rocznicę zaginięcia pisarza, w 709. bazie lotniczej Cognac przez cały dzień odbywały się wydarzenia jemu poświęcone. A generał Denis Mercier, ówczesny dowódca Francuskich Sił powietrznych, określił Saint-​Exupéry’ego jako „bohatera, który nigdy nie przestał służyć krajowi”, cechującego się „odwagą i niezachwianą determinacją”.

Poniżej możecie obejrzeć przelot Patrouille de France z okazji Dnia Bastylii. Wprawdzie z tej odległości wizerunków Saint-​Exupéry’ego i Małego Księcia nie zobaczycie, ale czyż lis nie powiedział do wędrowca, że „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”?

[am]
fot. Armée de l’Air et de l’espace

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy