Francuska poczta świętuje 100-lecie urodzin Borisa Viana okolicznościowym znaczkiem

22 maja 2020


W 2020 roku Francuzi świętują stulecie urodzin Borisa Viana. W kraju organizowane są wystawy i wydarzenia, a do księgarń trafił ukończony przez grupę literacką OuLiPo kryminał pisarza. Tamtejsza poczta postanowiła przyłączyć się do obchodów, wypuszczając okolicznościowy znaczek.

W ubiegłym roku państwowa La Poste zorganizowała plebiscyt. Zaprezentowano trzy projekty (na zdj. poniżej), spośród których Francuzi mieli wybrać w publicznym głosowaniu wygląd przyszłego znaczka. Zwyciężyła grafika przygotowana przez Sylvie Patte i Tanguya Besseta.

Znaczek kosztuje 97 eurocentów i zawiera elementy ilustrujące wszechświat Borisa Viana. Fotograficzny portret pisarza otaczają: manuskrypt jego piosenki, spirala będąca symbolem Kolegium 'Patafizyki, którego był członkiem, dwie figurki przedstawiające Chloe i Colina z „Piany dni”, krzesło, które zaprojektował i wykonał, żeby jako wysoki mężczyzna móc wygodnie grać na swojej ulubionej gitarze, klawiatura fortepianu oraz dwa emblematyczne kolory z lat 40. i 50. XX wieku.

„Eklektyzm i fantazja to dwa aspekty życia Borisa Viana, które najbardziej nas przykuły. Pokazanie wszystkich wymiarów na znaczku było wyzwaniem” – przyznają autorzy projektu, Sylvie Patte i Tanguy Besset.

Przypomnijmy, że w naszym kraju w tym roku również obchodzimy stulecie urodzin ważnego pisarza – Leopolda Tyrmanda. Tę okoliczność Poczta Polska również uczciła znaczkiem, który trafił niedawno do sprzedaży.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy