Francuska minister kultury twierdzi, że nie ma czasu na czytanie książek

27 października 2014

minister-kultury-nie-czyta
Francuska minister kultury Fleur Pellerin wywołała spore zamieszanie w swoim kraju, przyznając się, że nie ma czasu na czytanie książek i nie zna nawet jednego tytułu autorstwa tegorocznego noblisty Patricka Modiano.

W wywiadzie dla programu „Le Supplément” stacji Canal + francuska minister kultury opowiadała o swoim spotkaniu z Modiano podczas lunchu. Zapytana o ulubioną książkę autora, nie potrafiła jednak odpowiedzieć. Z rozbrajającą szczerością stwierdziła: „Nie mam problemu z przyznaniem się, że w ciągu ostatnich dwóch lat nie miałam czasu na czytanie. Czytałam dużo not, wiele aktów prawnych, wiadomości, depesz AFP, ale innych lektur bardzo mało”.

Wypowiedź Fleur Pellerin zadziwiła opinię publiczną, ponieważ Modiano jest we Francji znanym powszechnie pisarzem. Co jeszcze bardziej żenujące, kiedy ogłoszono, że to właśnie on otrzymał Literackiego Nobla, minister napisała na swoim profilu na Twitterze o „głębokim podziwie dla twórczości Patricka Modiano, tak słusznie nagrodzonego”.

Teraz 41-letnia Pellerin znalazła się pod ostrzałem krytyki. Pisarz Tahar Ben Jelloun, który zasiada w jury prestiżowej nagrody Goncourtów, powiedział radiu France Inter, że minister wykazała się „karygodnym” brakiem wiedzy: „Politycznym obowiązkiem minister kultury jest zgłębianie literatury. Niemożliwe, że nie przeczytała choćby jednej powieści Modiano. To godne pożałowania, ale żyjemy w czasach, gdy kultura w ogóle nie jest traktowana poważnie”.

[am]
źródło: France24
fot. jibees/LeWeb2012 Conference

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy