Fox News krytykuje Batmana oraz inne komiksy z DC Comics

23 stycznia 2012

Komiksy DC znalazły się na celowniku telewizji Fox News. Stacja, będąca częścią medialnego imperium Ruperta Murdocha, krytykuje m.in. Batmana za ?zbytnią frywolność?.

W minionym tygodniu Fox News nadało specjalny program pod wszystko mówiącym tytułem ?Zrestartowane komiksy wykorzystują do sprzedaży seks i przemoc?. Krytyka dotyczyła wszystkich ?odnowionych? serii z uniwersum DC Comics. Szczególnie oberwało się Batmanowi za? seks, a dokładniej jedną ze scen, w której pogromca zła oddaje się namiętnej miłości z Catwomen. Inne ?zarzuty? kierowane do twórców Batmana to: pokazanie Bruce?a Wayne?a pijanego oraz walki pełne krwi i odcinania głów.

W programie padło m.in. stwierdzenie: ?Do bohaterów uniwersum DC należą takie postaci jak Batman, Wonder Woman czy Superman. Dziś niektórzy z tych superherosów przyprawiliby Archie?go i Veronicę (postacie z komiksów skierowanych do młodszych czytelników ? przyp. red) o rumieńce?. O nowych obliczach dawnych bohaterów wypowiedział się również jeden z kolekcjonerów komiksów: ?Dziś bohaterowie są bardziej mroczni niż poprzednio. Wprowadza się (do komiksów ? przyp. red.) o wiele więcej rzeczywistości, jak homoseksualizm, cudzołóstwo i tym podobne rzeczy.?

Nie zabrakło komentarzy ekspertów, między innymi psychologa dziecięcego, który stwierdził, że obecne komiksy z wydawnictwa DC są ?niczym fabularyzowany Playboy dla dzieci?.

Przypomina to nieco panikę wokół komiksów, jaka w latach pięćdziesiątych wytworzyła się po publikacji ?Uwodzenia niewinnych? Frederica Werthama. Książka ta nie tylko jako pierwsza zasugerowała homoseksualny, a wręcz pedofilski związek między Batmanem i Robinem (przed Werthamem, nikomu nie przyszłoby to do głowy, gdyż Batmana łączył dość toksyczny związek z Catwoman), ale także podpowiadała rodzicom, że nie mają pojęcia, jakie okropności i perwersje czają się w komiksach czytanych przez ich młodociane pociechy. Publikacja Werthama miała taką moc oddziaływania, że przez kraj przelała się fala uprzedzeń skierowanych przeciwko komiksom: atakowano punkty sprzedaży, w co bardziej konserwatywnych stanach palono komiksy. W pewnym momencie sytuacja była na tyle zła, że całemu rynkowi historii obrazkowych groziło załamanie.

Można przypuścić, że dziś raczej do podobnych sytuacji nie dojdzie. Amerykanie w latach pięćdziesiątych byli narodem niemal na skraju załamania nerwowego. Straszono ich praktycznie wszystkim: komunistami, nuklearnym holokaustem, homoseksualnymi zboczeńcami czy zbuntowanymi nastolatkami. Zresztą krytyka DC Comics jest dość spóźniona. Internauci już dawno rozebrali ?nowych? herosów na czynniki pierwsze i drobiazgowo przeanalizowali, nie zostawiając na nich suchej nitki. Pojawiają się nawet głosy krytyki, że komiksy te nie są o silnych i wyzwolonych kobietach, ale o męskich fantazjach z superbohaterkami w roli głównej.

Skąd więc ten ?atak?? Wytłumaczenie zdaje się być bardzo prozaiczne. Otóż krytyka została skierowana pod adresem tylko tytułów DC Comics. Inny gigant opowieści o superbohaterach ? wydawnictwo Marvel ? nie został skrytykowany, choć na stronach jego komiksów można znaleźć wiele podobnych scen jak w Batmanie. Przypuszczalny powód? Studio filmowe Fox?a jest producentem wielu kinowych adaptacji marvelowskich komiksów (Spider-Man, X-Men, Iron Man).

Poniżej możecie zobaczyć jak Batman i Catwoman uprawiają komiksowy seks:

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy