Finałowa siódemka nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2020 zdominowana przez młodych twórców

24 sierpnia 2020

Jurorzy Nagrody Literackiej Nike ogłosili nazwiska autorów, którzy znaleźli się w finale tegorocznej edycji wyróżnienia. Spośród dwudziestu nominowanych książek na tzw. krótką listę trafiło siedem, które mają szansę zdobyć prestiżową statuetkę i 100 tysięcy złotych.

W finale Nike 2020 znalazły się dwie powieści, dwa eseje, dwie książki reporterskie oraz biografia. O prestiżową nagrodę zawalczą trzy kobiety i czterech mężczyzn. Wśród tegorocznych finalistów są przedstawiciele różnych pokoleń, ale dominują twórcy młodzi. W finałowej siódemce jest jedna debiutantka – reporterka Joanna Gierak-Onoszko.

Oto finaliści Nagrody Literackiej Nike 2020:

  • Agnieszka Dauksza „Jaremianka”, wyd. Znak (biografia),
  • Joanna Gierak-Onoszko „27 śmierci Toby’ego Obeda”, wyd. Dowody na Istnienie (reportaż),
  • Piotr M. Majewski „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”, wyd. Krytyka Polityczna (esej),
  • Radek Rak „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, wyd. Powergraph (powieść),
  • Paweł Piotr Reszka „Płuczki”, wyd. Agora (reportaż),
  • Monika Sznajderman „Pusty las”, wyd. Czarne (esej),
  • Filip Zawada „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, wyd. Znak (powieść).

Wyboru spośród kilkuset książek dokonuje w tym roku jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Paweł Próchniak (przewodniczący jury) i Szymon Rudnicki.

Laureatkę lub laureata tegorocznej, 24. już edycji Nagrody Literackiej Nike poznamy 4 października. Decyzję jurorzy podejmą w dniu wręczenia nagrody. Zwycięzca otrzyma 100 tysięcy złotych i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Oprócz tego swoje wyróżnienie przyznają także czytelnicy „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl w plebiscycie na Nike Czytelników. Redakcja dziennika zaprasza również do udziału w konkursie na recenzję książki. Autor najciekawszego tekstu o długości do 2 tysięcy znaków wygra voucher na wycieczkę o wartości 5 tysięcy złotych.

Plebiscyt Nike Czytelników oraz konkurs na recenzję trwają od 24 sierpnia do 27 września do godz. 15:00. Laureat Nike Czytelników ogłoszony zostanie na dzień przed galą finałową Nike – 3 października. Zwycięzca konkursu na recenzję zostanie wskazany 4 października, a fragmenty recenzji ukażą się w „Gazecie Wyborczej” dzień później.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest od 1997 roku w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Do tej pory statuetkę otrzymali m.in. Wiesław Myśliwski, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Olga Tokarczuk, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Cezary Łazarewicz i Joanna Bator. Laureatem Nike w 2019 roku został Mariusz Szczygieł za książkę „Nie ma”.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy